Πρωτιά για τη Ντόρτμουντ, από κοντά η Λάτσιο

Στην 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου, η Ντόρτμουντ και η Λάτσιο κέρδισαν τις Κλαμπ Μπριζ και Ζενίτ αντίστοιχα και βρίσκονται πολύ κοντά στην πρόκριση στους “16” του Champions League.

Οι “Γερμανοί” επικράτησαν της βελγικής ομάδας με 3-0, χάρις στα γκολ του Χάαλαντ (18′, 60′) και του Σάντσο (45′) και βρίσκονται στην 1η θέση. Από κοντά ακολουθεί η Λάτσιο που νίκησε με  3-1 την Ζενίτ στην Ρώμη. Τα γκολ πέτυχαν Ιμόμπιλε (3′,55′), Παρόλο 22′, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Τζιούμπα στο 25ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ, είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ και επικράτησε με σκορ 3-0 για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Champions League και παρέμεινε στην 1η θέση με 9 βαθμούς. Τα γκολ για την ομάδα του Φάβρ πέτυχαν ο Χάαλαντ στο 18′, 60′ και ο Σάντσο στο 45′.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν για την Ντόρτμουντ, στο 2ο λεπτό με τον Χάαλαντ που έγινε αποδέκτης μια πάσας μέσα στην περιοχή και επιχείρησε ένα σουτ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 18′ ο Σάντσο έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας για τον Νορβηγό φορ που δεν αστόχησε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Στο 32′ ο Ντιλέινι πήρε την μπάλα και έκανε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, όμως την  προσπάθειά του, σταμάτησε ο Μινιολέ, ο οποίος πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Πάλι ο Ντιλέινι απείλησε στο 43′, όταν πήρε μπαλιά ακριβείας στο όριο της περιοχής και αμέσως έκανε ένα χαμηλό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν προετοιμασμένος έκανε μια  εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 45′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με 2-0 με τον Σάντσο που έκανε μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, που κέρδισε η Ντόρτμουντ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή.

Στο 48′ ο Σάντσο πραγματοποίησε ένα σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν ξανά εκεί για να αποκρούσει.

Στο 60ο λεπτό, 3-0 η Ντόρτμουντ την Κλάμπ Μπριζ, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ που πέτυχε δεύτερο γκολ μετά από κακή εκτίμηση του Φόρμερ που τον έβγαλε σε θέση βολής.

Μετά το τρίτο τέρμα η Ντόρτμουντ έκανε αλλαγές, έριξε ταχύτητα και δεν απείλησε ξανά μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 71′ Ριτς

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Φάβρ): Μπέρκι, Χούμελς, Ακαντζί, Μενιέ (73′ Μόρεϊ), Γκερέιρο (81′ Πάσσλακ), Ντιλέινι (72′ Τσαν), Μπέλινγκχαμ, Αζάρντ, Ρέινα (81′ Μπράντ), Σάντσο, Χάαλαντ (81′ Ρόις)

Κλάμπ Μπριζ (Κλεμέντ): Μινιολέ, Κοσουνού, Ντέλι, Μάτα, Ντε Κέτελερ, Φόρμερ, Βάνακεν, Μπαλάντα (52′ Ρίτς), Ντιατά (74′ Οκερέκε), Κρμέντσικ (66′ Μπαντζί), Λανγκ (74′ Σρίτζβερς)

Λάτσιο- Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 3-1

Για την 4η αγωνιστική του ίδιου ομίλου, η Λάτσιο νίκησε την Ζενίτ στο Ολίμπικο με 3-1, παρέμεινε στην 2η θέση με 8 βαθμούς.

Πλησίασε την πρωτοπόρο Ντόρμουντ, στον έναν βαθμό και πήρε απόσταση από την Κλαμπ Μπριζ με τέσσερις. Σκόρερ για την ομάδα του Ινζάγκι ήταν οι Ιμόμπιλε με δύο γκολ στο 3′ και στο 55′ με πέναλτι και ο Παρόλο στο 22′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει στο 25ο λεπτό με γκολ του Τζιούμπα.

Κίτρινες: 39′ Μπάριος, 48′ Λόβρεν, 76′ Ρακίτσκι, 89′ Ατσέρμπι

Λάτσιο (Ινζάγκι): Ρέινα, Ατσέρμπι, Χόεντ, Πάτρικ (60′ Λουίζ Φελίπε), Μάρουσιτς, Παρόλο (60′ Άκπα Ακπρό), Λατζάρι (68′ Φαρές), Λούκας Λέιβα (68′ Κατάλντι), Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε (81′ Μουρίκι), Κορέα

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σέμακ): Κερζακόβ, Ζιρκόβ (73′ Αζμούν), Λόβρεν, Ρακίτσκι, Ντάγκλας Σάντος, Μπάριος (59′ Ντριούσι), Ερόχιν (74′ Σάμκιν), Κουζιάεβ, Μοστοβόι (59′ Μουσάεφ), Μάλκομ, Τζιούμπα