Πρωτιά με Μέσι η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα μετά τη νίκη της κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Laliga.

Οι “ροχιμπλάνκος” παρέμειναν στους 25 βαθμούς, ενώ στη τρίτη θέση σκαρφάλωσε η Σεβίλλη.

Οσασούνα και Χετάφε επικράτησαν με τέσσερα γκολ κόντρα στην Εσπανιόλ και την Λεβάντε αντίστοιχα.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 0-1

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Γουάντα Μετροπολιτάνα» με 1-0, αναγκάζοντας τους “ροχιμπλάνκος” σε ακόμα μία απώλεια βαθμών.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 31 βάθμους και πάτησε κορυφή, ενώ ισοβαθμεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι μπλαουγκράνα γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο τα 120 χρόνια τους.

Η Ατλέτικο στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκείνη που απείλησε περισσότερες φορές την εστία του Τερ Στέγκεν, με την κεφαλιά του Μοράτα και το δοκάρι του Ερμόσο, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση.

Οι «Μπλαουγκράνα» τελικά βρήκαν το γκολ που αποζητούσαν στο 86’ με τον Μέσι. Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα από το χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα, για να παίξει το 1-2 με τον Σουάρες και να εκτελέσει με άπιαστο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τέρματος.

Σεβίλλη – Λεγανές 1-0

Η Σεβίλλη επικράτησε 1-0 της Λεγκανές στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες.

Ο Κάρλος Ντιέγκο πήρε το ριμπάουντ στο 63’ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Οι Ανδαλουσιανοί με αυτή την νίκη έφτασαν τους 30 βαθμούς.

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Γρανάδα 2-0

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επιβλήθηκε 2-0 της Γρανάδα, μεγαλώνοντας το αήττητο σερί της στα 5 ματς.

Λίγο πριν οδηγηθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, στο 41’ ο Γκαρσία έβαλε το 1-0, από την άσπρη βούλα του πέναλτι.
Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και άρχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο στο 85’, ήρθε και το δεύτερο γκολ για την γηπεδούχο, όπου ο Γιούρι σκόραρε στο άδειο τέρμα της Γρανάδα, ύστερα από ασίστ του Λόπεθ.

Εσπανιόλ – Οσασούνα 2-4

Η Οσασούνα επιβλήθηκε με 4-2 της Εσπανιόλ στην εκτός έδρας αναμέτρηση, πραγματοποιώντας το πιο γρήγορο comeback με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου εδώ και 25 χρόνια.

Η Εσπανιόλ βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 20’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόκα, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Οσασούνα. Στο 46′ με τον Γκαρσία η Οσασούνα άνοιξε το σκορ ενώ στο 49’ ο Άβιλα διπλασίασε τα τέρματα.

Ακόμα και μετά την αποβολή του Ρονκάλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 52′, η Εσπανιόλ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με τον Μονκαγιόλα στο 84′ και τον Τόρες στις καθυστερήσεις, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Η Εσπανιόλ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Καλέρι στην τελευταία φάση του ματς, για το 2-4. Οι φιλοξενούμενοι με αυτή την νίκη αρχίζουν να σκέφτονται σιγά σιγά την έξοδο στην Ευρώπη.

Χετάφε – Λεβάντε 4-0

Ύστερα από δυο διαδοχικές ισοπαλίες η Χετάφε επέστρεψε στις νίκες, καθώς «σκόρπισε» τη Λεβάντε με 4-0.

Ο Καμπρέρα στο 24′ άνοιξε το σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο στο 60′ ο Μολίνα από την άσπρη βούλα σημείωσε το 2-0. Στο 67′ ο Ανχελ πέτυχε το 3-0 και στο 78′ ο Τιμόρ διαμόρφωσε το 4-0.