Πρώτο βήμα για τα αστέρια ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα έκανε ο Ολυμπιακός για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς νίκησε με 2-0 την Ομόνοια στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για το πρώτο ματς των πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ένα κλειστό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και την κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Πειραιώτες πήραν πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της Λευκωσίας την επόμενη Τρίτη, όπου θα διεκδικήσουν την είσοδο στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Ματιέ Βαλμπουενά στο 69’ με πέναλτι και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 90’+2′. .

Αυτό ήταν το 300ό ευρωπαϊκό παιχνίδι του Ολυμπιακού, ο οποίος συμμετέχει στις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ από το 1959, όντας η πρώτη ελληνική ομάδα που έπαιξε εκτός των συνόρων. Ταυτόχρονα, είναι η ελληνική ομάδα με τα περισσότερα ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Το ματς

Σε σχηματισμό 4-2-3-1, ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Σα κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, Ραφίνια και Χολέμπας στα άκρα της άμυνας, Σεμέδο και Μπα στόπερ, Μπουχαλάκης-Καμαρά στον άξονα, Μασούρας, Βαλμπουενά στα άκρα, Φορτούνης δεκάρι και Χασάν στην επίθεση.

Από την άλλη, ο Χένινγκ Μπεργκ, παρέταξε την Ομόνοια με 4-3-3, με τον Φαμπιάνο στο τέρμα, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς στην άμυνα, Μποτεάκ, Γκόμες, Βίτορ στο κέντρο, Παπουλής, Τιάγκο, Σένε στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφορούσε, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες, μιας και οι Κύπριοι έπαιζαν σφιχτά, με κοντά τις γραμμές και έχοντας κλείσε τους διαδρόμους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα ήταν διαφορετική, μιας και οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν, βρήκαν δρόμους προς την περιοχή, έκαναν ευκαιρίες και εν τέλει έφτασαν και στα γκολ της νίκης.

Στο 7’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του ευκαιρία, όταν ο Βαλμπουενά αρχικά σούταρε στα σώματα και στη συνέχεια ο Μπουχαλάκης σούταρε άστοχα.

Στο 11’ ο Μπουχαλάκης σούταρε από μακριά, με τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει.

Στο 24’ ο Καμαρά σούταρε με δύναμη, με τον Φαμπιάνο να διώχνει με δυσκολία.

Στο 36’ ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα από δεξιά για τον Χασάν, ο οποίος έπιασε κεφαλιά αλλά πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βαλμπουενά σέντραρε, ο Φορτούνης έκανε σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 52’ ο νεοεισελθών Ντουρίς βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε αλλά αστόχησε, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Από το 58ο λεπτό, με την είσοδο των Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς αντί των Φορτούνη και Μασούρα, ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2, με τους Καμαρά-Μπουχαλάκη στον άξονα, Ραντζέλοβιτς-Βαλμπουενά στα άκρα, Ελ Αραμπί-Χασάν στην επίθεση.

Στο 67’ ο Ραφίνια έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά που ήταν άστοχη.

Ένα λεπτό μετά, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι. Ο Ραντζέλοβιτς μπήκε στην περιοχή, ο Λέσιακς που τον  μάρκαρε βρήκε τη μπάλα με το χέρι του και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ο οποίος στο 69’ έκανε το 1-0!

Στο 73’ ο Καμαρά έβγαλε ωραία μπαλιά στον Χασάν, ο οποίος σούταρε με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

Στο 74’ ο Μποτεάκ έκανε άστοχο σουτ.

Ενώ από το 76’ που ο Εμβιλά πήρε τη θέση του Χασάν, ο Ολυμπιακός άλλαξε εκ νέου τη διάταξή του σε 4-3-3, με Μπουχαλάκη-Καμαρά-Εμβιλά στο κέντρο, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί μπροστά.

Στο 77’ μετά από κίνηση του Ραντζέλοβιτς, γύρισε στον Ελ Αραμπί που αστόχησε από κοντά.

Στο 80, ο Βαλμπουενά έββγαλε σέντρα για το κεφάλι του Ελ Αραμπί, με τον Φαμπιάνο να εκτινάσσεται και να σώζει.

Στο 85’ ο Ασαντέ έκανε το γύρισμα, με τον Μπα να διώχνει.

Στο 90′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Φαμπιάνο όμως είπε “όχι”.

Και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Ελ Αραμπί αφού ντρίπλαρε εντυπωσιακά τον Λοΐζου, έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας Σεμέδο, Μπα, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Φορτούνης (59’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (59’ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (76’ Εμβιλά)

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ (87’ Λοΐζου), Τιάγκο, Παπουλής (81’ Ασαντέ), Σενέ (46’ Ντουρίς)