Πρώτος βαθμός για Λαμία, χωρίς νίκη ακόμα ο Παναιτωλικός

Πρώτος βαθμός για τη Λαμία στην 5η αγωνιστική, με τους γηπεδούχους να μοιράζονται την ισοπαλία με τον Παναιτωλικό

Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Παναιτωλικό στο ΔΑΚ Λαμίας “Αθανάσιος Διάκος” και πήρε τον πρώτο της βαθμό, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1.

Στο ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο των Φθιωτών, πήραν τον πρώτο βαθμό τους στο πρωτάθλημα, αλλά παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμοι πλέον με την ΑΕΛ. Από την άλλη οι Αγρινιώτες αναζητούν ακόμα την πρώτη τους νίκη, έχοντας τρεις βαθμούς με τρεις ισοπαλίες σε πέντε αγώνες.

Χωρίς κάποια φάση κύλισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στο δωδέκατο λεπτό έγινε μια προσπάθεια από συνεργασία Μπεχαράνο και Ρόμανιτς, η οποία κατέληξε στα χέρια του Κνετ. Η Λαμία είχε άλλες δυο καλές φάσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Άλλες δυο ευκαιρίες κατέγραψε με τη σειρά του ο Παναιτωλικός, ο οποίος ήταν αρκετά μέτριος και άναρχος στο πρώτο μέρος.

Εξίσου κακό και το δεύτερο ημίχρονο και για τις δυο ομάδες  χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο σε φάση ή τελική προσπάθεια.

H άμυνα του Παναιτωλικού ήταν πολύ καλά συγκροτημένη και δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στο να κρατήσει το «μηδέν» στα μετόπισθεν.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χατζηστραβός δέχτηκε κόκκινη κάρτα, αλλά ούτε αυτό κατάφερε να αλλάξει το τελικό 0-0.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λιάβας, Περέιρα, Βέργος,  Ρόμανιτς, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Μπουλούλης, Μπιανκόνι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’ + 1’ Χατζηστραβός

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Ασίγκμπα, Βύντρα, Αντέτζo, Σκόνδρας(84’Χατζηστραβός), Μπάχανακ, Μπεχαράνο, Βασιλακάκης(40’ Μπουλούλης), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς(84’Βασιλόγιαννης), Καραμάνος(40΄Αραμπούλι)(75’Μπιανκόνι)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Λιάβας, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Τζανακάκης(14’ Ντουάρτε), Περέιρα(59’ Βέργος), Ντάλσιο, Ντίας, Μάζουρεκ, Αριγίμπι(70’ Τσιγγάρας), Γιάκολις (70’ Μεντόσα)