Προβάδισμα για τα ημιτελικά πήρε ο Παναιτωλικός

Σπουδαία νίκη για τον Παναιτωλικό στην Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ  πήρε το προβάδισμα για την πρώτη του πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναιτωλικός έφυγε νικητής απ’ το «Θ. Βαρδινογιάννης», επικρατώντας του ΟΦΗ με 2-1 στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς που θα πραγματοποιηθεί τη μεθεπόμενη Τετάρτη (31/1, 17:00) στο Αγρίνιο.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας την αντίπαλη άμυνα. Οι Αγρινιώτες βρήκαν το γκολ (1-0) στο 19’ με τον Ζοάο Πέντρο έπειτα από προσπάθεια του  Φρεντ Ντουάρτε. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία σπουδαία φάση, όταν ο Μαυρίας έδωσε στον Ντουάρτε, εκείνος έκανε το ψαλιδάκι, με την μπάλα να φτάνει στον Πέντρο, όμως ο Σωτηρίου έδειξε ότι έχει πολύ καλά αντανακλαστικά.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε πολύ πιο δυνατά και έφερε το ματς στα ίσια 1-1 με τον Μπάκιτς , μετά από την εξαιρετική προσπάθεια των Μοσκέρα και Θοράρινσον.

Στο 61’ οι Ζοάο Πέντρο και Φρεντ Ντουάρτε δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το λαθος του Σωτηρίου.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να είναι απειλητικός και στο 74’ είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια που πέρασε λίγο άουτ απ’ το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου, ενώ ένα λεπτό μετά (75’) το σουτ του Μπακάκη έφυγε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο άντεξαν στη σχετική πίεση που άσκησε ο ΟΦΗ στα τελευταία δέκα λεπτά, αλλά βρήκαν και το γκολ (1-2) της νίκης με τον Καρέλη στο 4’ των καθυστερήσεων μετά από την πάσα του Φ.Ντουάρτε.

Ο Καρέλης έδωσε στον Παναιτωλικό ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Βούρος (59’ λ.τρ. Λάρσον), Λαμπρόπουλος, Μπρέσαν, Θοράρινσον, Μεγιάδο (46’ Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Αποστολάκης (46’ Τοράλ), Μοσκέρα (72’ Μπακού), Μπάκιτς, Ντίκο (46’ Λουίζ Φελίπε).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μαυρίας, Φρ. Ντουάρτε, Τσιγγάρας (69’ Μπακάκης), Μπουζούκης (42’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (69’ Τορεχόν), Ντίας (69’ Σενγκέλια), Ζοάο Πέντρο (77’ Καρέλης).