Προβάδισμα για Τσέλσι, Κυριάρχησε η Νάπολι

Κυριάρχησε η Νάπολι κόντρα στη Ζυρίχη, ενώ νικήτρια αναδείχθηκε και η Τσέλσι απέναντι στη Μάλμε. Σημαντική νίκη πήρε και η Βαλένθια επί της Σέλτικ, ενώ με ανατροπή νίκησε και η Μπριζ τη Σάλτσμπουργκ, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των «32» του Europa League.

Βικτόρια Πλζεν-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Νικήτρια με 2-1 αναδείχθηκε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επί της Βικτόρια Πλζεν, στην έδρα της δεύτερης.

Με ανατροπή οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη.

Στο 41ο λεπτό ο Όλμο, έπειτα από πάσα του Πέτκοβιτς, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Πέρνιτσα στο 54’ απάντησε για τους γηπεδούχους και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο ίδιος ξανά στο 83’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας μια σημαντική ανατροπή και χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Μπριζ-Σάλτσμπουργκ

Την ίδια ώρα, σημαντική νίκη κόντρα στη Σάλτσμπουργκ πήρε η Μπριζ με 2-1, αποκτώντας ένα μικρό προβάδισμα για την επόμενη φάση.

Μόλις στο 17ο λεπτό ο Γιουνούζοβιτς, μετά από ωραίο στρώσιμο του Ούλμερ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Ο Ντένσβιλ στο 64’ νίκησε τον Βάλκε και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 87’ ο Γουέσλι έκανε την ανατροπή και σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τη Μπριζ.

Σέλτικ-Βαλένθια

Με 2-0 νίκησε εκτός έδρας τη Σέλτικ η Βαλένθια και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Ο Τσερίσεφ στο 42’, μετά από ασίστ του Σομπρίνο, έγραψε το 1-0 για τους Ισπανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν τους γηπεδούχους.

Ο Σομπρίνο, σε ρόλο σκόρερ αυτήν την φορά, στο 49’ μετά από πάσα του Τσερίσεφ, πέτυχε το τελικό 2-0 για τη Βαλένθια.

Μάλμε-Τσέλσι

Σημαντικό προβάδισμα πήρε και η Τσέλσι κόντρα στη Μάλμε, καθώς επικράτησε με 2-1.

Στο 30ο λεπτό ο Μπάρκλεϊ, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Πέδρο, νίκησε τον Νταλίν και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Ζιρού στο 58’ έγραψε το 2-0 για την Τσέλσι.

Στο 80’ ο Κρίστιανσεν μείωσε σε 1-2 και τώρα οι δυο ομάδες θα τα πουν ξανά στη ρεβάνς, όπου θα παλέψουν για το εισιτήριο στους «16»

Ζυρίχη-Νάπολι

Με το επιβλητικό 3-1 νίκησε η Νάπολι τη Ζυρίχη και η ομάδα του Αντσελότι ετοιμάζεται φορτσάτη για τη δεύτερη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν»… από νωρίς στο ματς. Μόλις στο 11ο λεπτό ο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αντσελότι.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Καγιεχόν, μετά από πάσα του Μαλκουί σκόραρε και πέτυχε το 2-0 για τη Νάπολι.

Ο Ζιελίνσκι στο 77’ έπειτα από ασίστ του Καγιεχόν έκανε το 3-0 για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 στο 83’ με εύστοχο πέναλτι του Κολόλι και πλέον θα προσπαθήσουν να πάρουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα στη ρεβάνς.

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Χιντερέγκερ, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Ρόντε, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Δεν κράτησαν όμως για πολύ το προβάδισμα, καθώς δυο λεπτά αργότερα ο Μάρλος με εύστοχο πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα.

Καθοριστική στιγμή του παιχνιδιού ήταν η αποβολή του Στεπανένκο στο 11ο λεπτό, καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν από νωρίς να αγωνίζονται με δέκα παίκτες.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και στο 50’ ο Κόστιτς έκανε το 2-1 για την Άιντραχτ και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ.

Ο Τάισον στο 67’ όμως έστειλε τη μπάλα στην εστία του Τραπ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 1-0 στην Πορτογαλία και πλέον βρίσκεται μια ανάσα πιο κοντά στους «16» του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό ο Πεντράθα «καθάρισε» από νωρίς το ματς, καθώς πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 76’ μετά την αποβολή του Ακούνια, αφού πήρε και δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά δεν άλλαξε το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.