Προβάδισμα με… αυτογκόλ η Μπαρτσελόνα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των προημιτελικών του Champions League.

Με το αυτογκόλ του Λουκ Σο, η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντικό προβάδισμα στο «Όλντ Τράφορντ» για τον ημιτελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Μόλις στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Πογκμπά έβγαλε πολύ ωραία πάσα στον Ράσφορντ, αλλά απομάκρυνε ο Τερ Στέγκεν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σουάρες, μετά από εκπληκτική πάσα του Μέσι, πήγε να κάνει την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε τον Σο και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κοουτίνιο στο 36’ σούταρε με το δεξί, αλλά ο Ντε Χέα πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα έδειξε να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο από τη γηπεδούχο.

Στο 65’ ο Σεμέδο έβγαλε την κάθετη στον Σουάρες και ο Ουρουγουανός σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το αυτογκόλ του Σο ήταν καθοριστικό για τον αγώνα, καθώς οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το τελικό σκορ να είναι 1-0 υπέρ της ομάδας του Βαλβέρδε.

Κίτρινες: Μπουσκέτς, Σο, Βιντάλ, Λίνγκαρντ, Σμόλινγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο, Γιανγκ, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Πογκμπά, Ντάλοτ (74’ Λίνγκαρντ), Ράσφορντ (85’ Περέιρα), Λουκακού (68’ Μαρσιάλ)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (93’ Αλενιά), Ολιβέιρα (66’ Ρομπέρτο), Μέσι, Σουάρες, Κοουτίνιο (65’ Βιντάλ)