Προβάδισμα τίτλου ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ

Αποφασισμένος να μην κάνει τα ίδια λάθη που έκανε στο Κύπελλο, ήταν ο Ολυμπιακός που επικράτησε του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό της Volley League με 3-0 και πήρε το προβάδισμα στη σειρά για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε αντίθεση με το ματς πριν από δύο βδομάδες στην Ιεράπετρα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να κοιτάξει στα μάτια τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Σμιτ που πέτυχε 16 πόντους με τέσσερις άσους, ενώ από τον ΠΑΟΚ πάλεψε όσο μπορούσε ο Όκολιτς που έκλεισε το ματς με 17 πόντους. Πάντως, σε σχέση με το ματς Κυπέλλου, η επιστροφή του Αλεξίεφ βοήθησε αρκετά την ομάδα του Πειραιά.

Στο πρώτο σετ, στο μόνο που ο ΠΑΟΚ έφτασε να το διεκδικεί ως το τέλος, έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 23-23, αλλά το μεγάλο λάθος του Σαφράνοβιτς έδωσε το πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό που με έναν απίστευτο πόντο του Ραούβερτινγκ έκανε το 25-22 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Φιλίποφ μπήκε καλύτερα, έφτασε να προηγείται με 1-5 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν τη συγκέντρωση τους και πήραν πάλι τα ηνία. Στα μέσα του σετ ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα και το πλήρωσε ξανά. Ο Ραούβερτινγκ έκανε το 20-17 και έδωσε αέρα στην ομάδα του για την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Τα αμυντικά λάθη του «δικεφάλου του Βορρά» έπαιξαν ρόλο στο να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ πάλεψε και… άντεξε μέχρι το 21-21, αλλά με έναν φοβερό Γκάρετ Σμιτ που πέτυχε δύο διαδοχικούς άσους, οι «ερυθρόλευκοι πήραν το σετ με 25-21 και έκαναν το 3-0 σετ και το 1-0 στη σειρά.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων τη Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη (18.00)

Τα σετ: 25-22,25-22, 25-21