Πρωταθλήτρια χειμώνα η Ντόρτμουντ

Ντέρμπι κορυφής μας επιφύλασσε η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Bundesliga.

Μπορούσια εναντίον Μπορούσια. Η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε και επικράτησε με 2-1 απέναντι στην Γκλάντμπαχ κι έτσι διεύρυνε την διαφορά της στο +9 από αυτήν.

Το σκορ ήρθε πιο εύκολα από ότι φαίνεται. Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που είχε την υπεροχή σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ενώ οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί καθώς την μία φορά που “χτύπησαν” την άμυνα της Ντόρτμουντ κατάφεραν και βρήκαν δίχτυα.

Το σκορ άνοιξε στο 42‘ το μικρό διαμάντι των γηπεδούχων ο Σάντσο με σουτ υπό πολύ δύσκολη γωνία μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Η Γκλάντμπαχ απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Κράμερ(45+1′) να εκμεταλλεύεται το λάθος των αμυντικών που δεν τον μάρκαραν και να σκοράρει εύκολα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το νικητήριο γκολ ήρθε γρήγορα. Μόλις στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης σε μία αντεπίθεση ο αρχηγός της ομάδας, Μάρκο Ρόις, δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει έπειτα από το παράλληλο γύρισμα του Μάριο Γκέτσε.

Όλοι στο Ντόρτμουντ υμνούν και μιλάνε με τα καλύτερα λόγια γι αυτή την ομάδα, που δεν μπορεί να τους αδικήσει και κανείς. Με μία παρόμοια πορεία και στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος τα “πιτσιρίκια” θα καταφέρουν να στεφθούν πρωταθλητές Γερμανίας.