Στην κορυφή της Ευρώπης η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στον τελικό την Παρί ΣΖ και κατέκτησε για 6η φορά το Champions League, κάνοντας το treble.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 1-0 της Παρί ΣΖ στο Ντα Λουζ, για τον τελικό του Champions League. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Κομάν στο 59′.

Η γερμανική ομάδα κατέκτησε το τρόπαιο, ούσα αήττητη και γίνεται η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης που το παίρνει μόνο με νίκες. Μάλιστα έκανε και treble, καθώς κατέκτησε το πρωτάθλημα και το κύπελλο Γερμανίας.

Στον 11ο τελικό της ιστορία της η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να σηκώσει για 6η φορά το τρόπαιο του Champions League. Γίνεται η τρίτη ομάδα με 6 κατακτήσεις (μαζί με τη Λίβερπουλ), με τη Ρεάλ Μαδρίτης να είναι πρώτη, έχοντας 13 τρόπαια και δεύτερη τη Μίλαν με 7.

Η Παρί, από την πλευρά της, κατέκτησε το νταμπλ στην Γαλλία, αλλά απέτυχε να πάρει για πρώτη φορά το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η Μπάγερν Μονάχου πίεσε ψηλά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Παρί ΣΖ να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 18ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς από τους Παριζιάνους. Ο Νέιμαρ βρέθηκε στην μικρή περιοχή και με πλασέ που έκανε από τα αριστερά, ανάγκασε τον Νόιερ σε δύσκολη επέμβαση.

Η απάντηση της Μπάγερν ήρθε στο 22′, όταν ο Λεβαντόφσκι με σουτ, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Νάβας.

Στο επόμενο λεπτό, η Παρί ΣΖ απείλησε εκ νέου, με τον Ντι Μαρία να βρίσκεται στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε, πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 25o λεπτό ο Φλικ είδε τον Μπόατεγκ να τραυματίζεται και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, με τον Σούλε να περνάει στη θέση του.

Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν φρενήρης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν χώρο, όμως οι αντίπαλες άμυνες ήταν καλά στημένες. Ειδικά η ομάδα του Μονάχου πίεζε αρκετά ψηλά, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το λάθος από την πρώτη μπαλιά της Παρί ΣΖ, όμως η γαλλική ομάδα έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του Νόιερ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 45′ η ομάδα του Τουχέλ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, καθώς πίεσαν την άμυνα των Γερμανών, με τον Αλάμπα να κάνει το λάθος και η μπάλα να βρίσκεται στρωμένη στον Εμπαπέ, ο οποίος έκανε αδύναμο πλασέ Νόιερ να αποκρούει εύκολα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάγερν συνέχισε όπως το πρώτο, με αρκετή πίεση στην άμυνα της Παρί. Στο 59ο λεπτό έφτασε στο γκολ, ο Κίμιχ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, σημαδεύοντας τον Κομάν στο δεύτερο δοκάρι και αυτός με κεφαλιά, νίκησε τον Νάβας, κάνοντας το 1-0.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, η ομάδα του Φλικ έψαξε και το δεύτερο γκολ, συνεχίζοντας να πιέζει τους Παριζιάνους.

Στο 70ο λεπτό η ομάδα του Παρισιού έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Μαρκίνιος μέσα από την περιοχή, το απέκρουσε ο Νόιερ.

Στη συνέχεια η Μπάγερν έδειχνε ακούραστη και ήταν ανώτερη αγωνιστικά από την Παρί ΣΖ που έδειχνε ανήμπορη να απειλήσει τους Βαυαρούς.

Στο 91′ η Παρί έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Εμπαπέ από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, με την μπάλα να περνάει αργά και βασανιστικά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νόιερ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Μπάγερν νικήτρια με 1-2, κατακτώντας το τρόπαιο του Champions League.

Κίτρινες: Ντέιβις, Γκνάμπρι, Σούλε – Παρέδες, Τιάγκο Σιλβα, Νέιμαρ

Παρί ΣΖ (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπε, Μπερνάτ (80΄ Κουρζάβα), Μαρκίνιος, Παρέδες (65΄ Βεράτι), Ερέρα (72΄ Ντράξλερ), Νέιμαρ, Ντι Μαρία (80΄ Τσούπο-Μότινγκ), Εμπαπέ.

Μπάγερν Μονάχου (Χανς-Ντίτερ Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (25΄ Σούλε), Αλάμπα, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Τιάγκο, Κομαν (68΄ Πέρισιτς), Μίλερ, Γκνάμπρι (69΄ Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι