Ο Ράσφορντ “σκότωσε” την Τσέλσι

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Τσέλσι με 1-2 στο Στάμφορντ Μπριτζ, χάρη στα δύο γκολ του Ράσφορντ και οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να προκριθούν στα προημιτελικά του Carabao Cup.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε φάσεις, με τις δύο ομάδες να μην αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες.
Η Τσέλσι δυσκολευόταν, σε αντίθεση με τη Γιουνάιτεντ που είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.

Η πίεσή τελικά βγήκε και στο 25’, ο Ράσφορντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Τσέλσι επιχείρησε να αντιδράσει, πίεσε, όμως ο Μπατσουαγί ήταν ουσιαστικά μόνος του, χωρίς να καταφέρνει να κάνει κάτι.

Οι “μπλε” μπήκαν πιο αποφασιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και στο 61’ ο Μπατσουαγί έφερε το ματς στα ίσα.

Η Γιουνάιτεντ, ωστόσο, δεν σταμάτησε στιγμή να πιστεύει στην πρόκριση και αυτό φάνηκε όταν στο 71’ ο Ράσφορντ κατάφερε, με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, να δώσει προβάδισμα ξανά στην ομάδα του (1-2).

Οι Λονδρέζοι επιδίωξαν να αντιδράσουν ξανά όμως χωρίς αποτέλεσμα και έτσι η ομάδα του Σόλσκιερ πήρε την σπουδαία πρόκριση.

Τσέλσι: Καμπαγέρο, Γκελί, Ζούμα, Τζέιμς, Αλόνσο, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Γκίλμουρ (70’ Μάουντ), Πούλισικ (70’ Πέδρο), Μπατσουαγί (78’ Έιμπραχαμ), Χάντσον – Οντόι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Λίντελοφ (66’ Μαρσιάλ), Μαγκουάιρ, Ρόχο, Γουάν- Μπισάκα, Γουίλιαμς, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Λίνγκαρντ (67’ Περέιρα), Τζέιμς, Ράσφορντ (80’ Γιανγκ)