Ρεάλ Μαδρίτης- Μπέτις: Κόλλησε στη βρο«Χ»ή η “Βασίλισσα”

Η Ρεάλ έπεσε θύμα έκπληξης στη Μαδρίτη κόντρα στην Μπέτις και είναι πλέον αουτσάιντερ στην κούρσα τίτλου.

Σε ένα βροχερό βράδυ στο… «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στο 0-0 με τη Μπέτις, για λογαριασμό της 32ης αγωνιστικής στην Primera Division.

Η «βασίλισσα» έχασε την ευκαιρία να φτάσει και πάλι την Ατλέτικο στους 73 βαθμούς στην κορυφή, με τους «ροχιμπλάνκος» να έχουν παιχνίδι λιγότερο. Η Μπέτις του Πελεγκρίνι από την άλλη είναι στην 6η θέση με 50 πόντους και κοιτάζει…την Ευρώπη.

Καλύτερη η Ρεάλ, σε αντίθεση με την Μπέτις που προσπαθούσε κυρίως να παίξει με αντεπιθέσεις.

Στο 24′ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Καρίμ Μπενζεμά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπράβο. Ο Γάλλος είχε άλλη μια στιγμή, αλλά αστόχησε μέσα από την περιοχή στο 39′.

Στο 54′ η «βασίλισσα» είχε δοκάρι. Μετά από σέντρα-σουτ του Ροντρίγκο η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπράβο. Η Μπέτις απάντησε λίγα λεπτά αργότερα, με μεγάλη ευκαιρία.

Στο 59′ ο Ροντρίγκεζ πέρασε τρεις Μαδριλένους, μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε σε θέση βολής μόνος του απέναντι στον Κουρτουά, αλλά ο Βέλγος με εξαιρετική επέμβαση τον νίκησε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ιγκλέσιας βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Κουρτουά, ύστερα από πάσα του Κανάλες, όμως ο Βέλγος και πάλι είπε όχι, κρατώντας το μηδέν.

Η Μπέτις στα τελευταία λεπτά ανέβασε τις γραμμές και την πίεση της, όπως το ίδιο έκανε και η Ρεάλ Μαδρίτης, με το 0-0 ωστόσο να παραμένει ως το τελικό σφύριγμα.

ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ Ο ΠΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Ο πανηγυρισμός του Γκαγιά στο τέρμα του απέναντι στην Αλαβές

Στο πάρα… ένα η Βαλένθια πήρε σημαντική ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Αλαβές και συνεχίζει να ζει με το άγχος μέχρι το τέλος για την παραμονή. Η Βαλένθια έχει 5 ματς χωρίς νίκη σε μια απογοητευτική σεζόν.

Οι «νυχτερίδες» ήταν καλύτερες στα σημεία κόντρα στην Αλαβές, που βρέθηκε να προηγείται στο 84′ με το τέρμα του Γκουϊντέτι. Όμως οι γηπεδούχοι ένα λεπτό πριν τα 90 βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν με τον Γκαγιά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από ασταθή επέμβαση του Πασέκο.

Η Βαλένθια βρίσκεται στο +7 από την 3αδα του υποβιβασμού, ενώ η Αλαβές στο +2 από την Βαγιαδολίδ.

ΦΙΛΙ ΖΩΗΣ Η… ΕΛΤΣΕ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

Η Έλτσε πήρε μια σπουδαία νίκη, με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Λούκας Μπογέ, κόντρα στην Λεβάντε με 1-0. Ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα στο 30ο λεπτό με ωραίο τελείωμα σε τετ α τετ. Αυτό ήταν το 6ο του τέρμα φέτος, σε μια εξαιρετική σεζόν με τους «φρανχιβέρδες»

Η Έλτσε έφτασε τους 30 πόντους και βρίσκεται στον πόντο από την επικίνδυνη ζώνη και την Βαγιαδολίδ.

Μια Βαγιαδολίδ από την άλλη που καίγονταν για την νίκη, ωστόσο ήρθε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Κάντιθ, που δεν την άφησε να χαμογελάσει. Οι «Αλμπιβιολέτας» που έχουν και παιχνίδι λιγότερο βρίσκονται εντός της ζώνης του υποβιβασμού, έχοντας 29 πόντους. Αντίθετα η Κάντιθ είναι σε θέση ασφαλείας 13η με 37 βαθμούς.