Ρεάλ Μαδρίτης- Τσέλσι: Προβάδισμα πρόκρισης για τους Λονδρέζους

Ισόπαλες Ρεάλ Μαδρίτης και Τσέλσι, με την ομάδα του Τουχέλ να έχει μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς

Χωρίς νικητή και υπό καταρρακτώδη βροχή που δεν επέτρεπε δημιουργία φάσεων ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Αλφρέντο ντι Στέφανο ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Τσέλσι, οι δύο ομάδες βρήκαν από ένα γκολ (1-1), πρώτο ημιτελικό του Champions League.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.

Η λονδρεζικη ομαδα μετά από 9 χρόνια και συγκεκριμένα από το 2012 έχει την ευκαιρία να προκριθεί και να κατακτήσει το τρόπαιο!

Ο Καρίμ Μπενζεμά αγωνίζεται για 129 φορά στη διοργάνωση, προσπερνώντας τον (τραυματία) Σέρχιο Ράμος στην 8η θέση. Από πάνω του έχει Αντρές Ινιέστα (130), Ράιαν Γκιγκς (141), Ραούλ (142), Λιονέλ Μέσι (149), Τσάβι (151), Κριστιάνο Ρονάλντο (176) και Ίκερ Κασίγιας (177)

Από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού η Τσέλσι είχε τον πρώτο λόγο και στο 10’ είχε την πρώτη τελική της στην αναμέτρηση. Σε μια αντεπίθεση από δεξιά για τους Άγγλους, ο Πούλισικ έκανε κεφαλιά πάσα στον Βέρνερ που ήταν σχεδόν μόνος του έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κουρτουά εντυπωσιακά έδιωξε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα τελικά οι Λονδρεζοι άνοιξαν το σκορ, μετά τη βαθιά μπαλιά του Ρούντιγκερ στον Πούλισικ στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ, ο δεύτερος κοντρολαρε άψογα, απέφυγε τον  Κουρτουά και σουτάρε για το 1-0.

Να σημειώσουμε πως ο Τιμπό Κουρτουά είχε 6 ώρες και 47 λεπτά να δεχθεί γκολ σε κάθε διοργάνωση, ενώ ο Κρίστιαν Πούλισικ έφτασε τα 5 γκολ στο Champions League και προσπέρασε στην κορυφή των Αμερικανών σκόρερ του τουρνουά τον Νταμάρκους Μπίσλεϊ.

Οι Μαδριλένοι μετά το δοκάρι του Μπενζεμά στο 23’, ισοφάρισαν στο 29’.  Ο γνωστός άγνωστος της Ρεάλ, Καρίμ Μπενζεμά, έπειτα από κόρνερ και αρκετές κεφαλιές στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Γάλλο, αυτός κοντρόλαρε στη μικρή περιοχή, σουταρε με γυριστό και έκανε το 1-1.

Να σημειωθεί πως με αυτό το γκολ ο Μπενζεμά έπιασε τον Ραούλ στην 4η θέση των σκόρερ του Champions League με 71 γκολ. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι έχει 73, ο Λιονέλ Μέσι 120 και στην κορυφή βρίσκεται ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 134.

Ο Ζιντάν έριξε στον αγώνα τον Εντέν Αζάρ και ο Τόμας Τούχελ απάντησε με τριπλή αλλαγή, βάζοντας τους Κάι Χάβερτς, Ρις Τζέιμς και Χακίμ Ζιγέχ. Τα “φρέσκα” πνευμόνια των φιλοξενούμενων όμως δεν άλλαξαν τίποτα.

Διπλή… ατυχία για τη “Βασίλισσα”, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Αρχικά με μακρινό σουτ του Κρόος που κόντραρε σε σώματα και έφυγε κόρνερ για λίγο και στη συνέχεια με κεφαλιά του Μιλιτάο, που εξοστρακίστηκε στο κεφάλι του Τσίλγουελ κι έφυγε επίσης κόρνερ.

Η Ρεάλ έπαιξε για το Χ και το πήρε, η Τσέλσι άρχισε να συμβιβάζεται με την ιδέα του ενός εκτός έδρας γκολ και αμφότερες έδωσαν ραντεβού στη ρεβάνς.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ (77′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (77′ Ασένσιο), Μόντριτς, Κρος, Κασεμίρο, Βινίσιους (65′ Αζάρ), Μπενζεμά (90+3′ Ροντρίγκο)

Τσέλσι (Τουχέλ): Μεντί, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (66′ Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ, Πούλισικ (66′ Ζιγές), Βέρνερ (66′ Χάβερτς)