“Καθάρισε” ο Σέρχιο Ράμος για την πρωτοπόρο βασίλισσα και την έστειλε στο +4 από την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε το τρίποντο κόντρα στην Χετάφε, ενώ νωρίτερα η Σοσιεδάδ επικράτησε της Εσπανιόλ και η Οσασούνα πήρε το διπλό κόντρα στην Ειμπάρ, για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Ρεάλ Μαδρίτης – Χετάφε 1-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Χετάφε με 2-1 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Η “βασίλισσα” εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Μπαρτσελόνα και παρόλο που δυσκολεύτηκε αρκετά, πήρε τη νίκη κόντρα στην Χετάφε με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ράμος.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν κυρίαρχη, πίεζε, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αλλά όσο δεν τα κατάφερνε το άγχος μεγάλωνε και αυτό φαινόταν.

Έτσι λοιπόν το παιχνίδι είχε φτάσει στο 78′, όταν ο Καρβαχάλ είχε πατήσει μες στην αντίπαλη περιοχή και ανατράπηκε αντικανονικά.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Σέρχιο Ράμος και έκανε το 1-0, το όποιο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 74 βαθμούς (στο +4 από την Μπαρτσελόνα), ενώ η Χετάφε έμεινε στην 6η θέση με 52 βαθμούς.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Εσπανιόλ 2-1

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε της Εσπανιόλ με 2-1 στο Σαν Σεμπαστιάν.

Οι Βάσκοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από 4 διαδοχικές ήττες, κάνοντας ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 10′ με κεφαλιά του Νταβίδ Λόπεθ, ενώ 5 λεπτά πριν είχε ακυρωθεί γκολ του Ουίλιαμ Ζοσέ μέσω VAR.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να δώσουν τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα και το κατάφεραν χάρις τα γκολ των Ουίλιαμ Ζοσέ (56′) και Ίσακ (84′) μετά από ισάριθμες ασίστ του Ογιαρθάμπαλ.

Με αυτή τη νίκη η Σοσιεδάδ βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 50 βαθμούς, ενώ η Εσπανιόλ είναι στην 20η θέση με 24 βαθμούς.

Εϊμπάρ – Οσασούνα 0-2

Η Οσασούνα επικράτησε της Ειμπάρ με 0-2 στο Μουνισιπάλ ντε Ιπουρούα.

Παρά το γεγονός ότι οι “οπλουργοί” είχαν μεγαλύτερο κίνητρο για τη νίκη, η Η ομάδα του Γιαγκόμπα Αρασάτε έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενουμένων ήταν ο Ρουμπέν Γκαρσία, ο οποίος με δύο ωραία γκολ (6′, 74′) χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του, η οποία είναι βαθμολογικά αδιάφορη.

Αυτή η νίκη φέρνει την Ειμπάρ στην 16η θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, ενώ η Οσασούνα είναι στην 11η θέση με 44 βαθμούς.