Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός: Άλωσε την Μαδρίτη με υπογραφή Λεσόρ

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν εξωγήινος στην σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στην Μαδρίτη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ρεάλ.

Ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε, άλωσε την Μαδρίτη επικρατώντας της Ρεάλ με 97-86 για την 27η αγωνιστική της ευρωλίγκας υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης στην 5η της ήττα για φέτος και πρώτη εντός έδρας.

Όχι ένα, όχι δύο αλλά 11 ολόκληρα χρόνια είχε να νικήσει ο Παναθηναϊκός τη Ρεάλ εκτός έδρας και η επιτυχία αυτή ήρθε την κατάλληλη στιγμή με την ομάδα να βγάζει πάθος και ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο κυρίως και στην επίθεση με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη.

Κορυφαίος των “πρασίνων” ο Ματίας Λεσόρ ο οποίος με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο όχι μόνο διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο της Ρεάλ και οδήγησε την ομάδα του στην πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη.

Πολλές λύσεις πήρε ο Παναθηναϊκός και από τον Μάριους Γκριγκόνις με τον Λιθουανό άσσο να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια στην 4η περίοδο ενώ έβγαλε ενέργεια και στην άμυνα σε στιγμές που η ομάδα είχε κολλήσει στην επίθεση.

Στο 17-10 ανέβηκαν οι πράσινοι που παραμένουν στην 3η θέση της βαθμολογίας και ουσιαστικά αλλά και τυπικά κλείδωσαν την παρουσία τους στα πλέι-οφ. Στο 22-5 η Ρεάλ που παραμένει πρώτη. Δίπλα στον Γάλλο σέντερ στάθηκαν επάξια και οι Κέντριν Ναν με 17 και Κώστας Σλούκας με 16 πόντους και 6 ασιστ αλλά και 2 πολύ κρίσιμα τρίποντα στην 4η περίοδο.

Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Εργκίν Αταμάν ο οποίος ανακάτεψε την τράπουλα, άνοιξε το ροτέισον και πήρε πόντους από όλους σχεδόν τους παίκτες που χρησιμοποίησε.

Η αναμέτρηση κρίθηκε κυρίως στη δευτερη περίοδος με τον Παναθηναϊκό να είναι εξαιρετικός κυρίως στην άμυνα και και να επιστρέφει από το 24-18 του πρώτου δεκαλέπτου και να προηγείται με 45-36 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδος η Ρεάλ αντέδρασε μείωσε τη διαφορά με τον Παναθηναϊκό όμως να είναι και πάλι εκεί και όχι μόνο δεν την άφησε να προηγηθεί αλλά διατήρησε το πλεονέκτημα. Στην 4η και τελευταία περίοδο οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί και έφτασαν στην πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη.

Oι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ματίας Λεσόρ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-9 στην πρώτη περίοδο αλλά από κει και έπειτα οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σταδιακά πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 27-12 και πήραν το προβάδισμα με 45-36 στο ημίχρονο έχοντας 11 ασίστ και 6 λάθη, σε αντίθεση με τη Ρεάλ Μαδρίτης που είχε μόλις 6 ασίστ και 13 λάθη.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 16-5 με συνέπεια να περάσουν μπροστά με 52-50 στο 24’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξεκίνησαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με τον Κέντρικ Ναν, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR να πάρει ξανά το προβάδισμα που έφτασε τους εννέα πόντους (83-74) στο 37’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Σλούκα.

To κάρφωμα του Λεσόρ στο 38’ έφερε τη διαφορά στους 10 (90-80) για τους «πράσινους» και «σφράγισε» τη σημαντική επικράτηση για τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Επόμενη αντίπαλος για τον Παναθηναϊκό είναι η Βιλεμπάν στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ , Μόγκουλκοτς , Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 13 (3/5 τρίποντα, 3 λάθη) , Αμπάλδε 6, Καμπάσο 9 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Χεζόνια 12 (1/4 τρίποντα) ,Ροντρίγκεθ 2 , Ντεκ , Πουαριέ (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 10 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 18 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Μούσα 16 (1/3 τρίποντα, 3 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπαλτσρόφσκι 2, Σλούκας 16 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Παπαπέτρου 7 (1), Γκραντ 4 , Ναν 17 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ) , Λεσόρ 26 (12/18 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη 1 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (3), Ερνανγκόμεθ 6 , Μήτογλου 8 (9 ριμπάουντ)