Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε, ο Παναθηναϊκός είναι εδώ, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εκεί που ανήκει, εκεί όπου η ιστορία του μπάσκετ τον έχει κατατάξει στην κορυφή της Ευρώπης. Ο Παναθηναϊκός είναι ο νέος πρωταθλητής Ευρώπης και το 7ο αστέρι θα μπει στη φανέλα του.

Ο Παναθηναϊκός με μια μυθική εμφάνιση σμπαράλιασε τη Ρεάλ με 95-80 και είναι ο νέος πανάξιος πρωταθλητής Ευρώπης για τη φετινή σεζόν της ευρωλίγκας.

Οι “πράσινοι” κατέθεσαν στο παρκέ της “Uber Arena” του Βερολίνου ψυχή και πάθος, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση ήταν εκεί και με μπροστάρη τον Σλούκα διέλυσαν κάθε αμυντικό πλάνο και σχεδιασμό που είχε σκεφτεί ο Τσους Ματέο.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού τα έκανε όλα στο παρκέ, τελείωσε τον τελικό με 24 πόντους και άψογα στατιστικά επίδοση που του έδωσε απόλυτα δίκαια και τον τίτλο του MVP του Final-Four.

Ο Παναθηναϊκός αν και δεν ξεκίνησε καλά στον τελικό καθώς βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και με ηγέτη και σκόρερ τον Σλούκα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο για πρώτη φορά στο σκορ με 58-56 και απο εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι την νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η εμφάνιση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τρίτη περίοδο όταν καθήλωσε επιθετικά τη Ρεάλ αναγκάζοντας την από ένα σημείο και μετά σε βιαστικές και γρήγορες επιθέσεις οι οποίες είτε δεν έβρισκα στόχο είτε έπεφταν πάνω στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των παικτών του Εργκίν Αταμάν.

Για να φτάσει όμως ο Παναθηναϊκός και ο Κώστας Σλούκας να σηκώσει το τρόπαιο της ευρωλίγκας έπρεπε η ομάδα να βρει πόντους από όλους τους παίκτες της και αυτό έγινε. Εκτός του Σλούκα με 24 πόντους ο Ναν σημείωσε 21, ο Λεσόρ 17, ο Γκραντ 11 ενώ 8 πόντους σημείωσε και ο Ντίνος Μήτογλου.

Ο τελικός ξεκίνησε με τη Ρεαλ να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται με 10-3 εκμεταλλευόμενη την νευρικότητα και το άγχος των παικτων του Παναθηναϊκού. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε όμως άμεσα και μείωσε στον πόντο με 10-9 όμως και πάλι η Ρεάλ κατάφερε να βρει λύσεις και να προηγηθεί με 15-9. Μούσα και Πουαριέ συνέχιζαν να σκοράρουν με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους δέκα πόντους(32-22) με το σκορ για την πρώτη περίοδο να κλείνει στο +11(36-25).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τη Ρεάλ να ελέγχει την αναμέτρηση και να διατηρεί διψήφια διαφορά στο σκορ(41-33). Σε εκείνο το σημείο η είσοδος στο παρκέ του Λούκας Βιλντόζα βοήθησε αμυντικά τον Παναθηναϊκό ενώ στην επίθεση Λεσόρ και Σλούκας είχαν πάρει τη σκυτάλη με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στην ελάχιστη τιμή της(46-45). Δύο συνεχόμενα όμως τρίποντα από τους Μούσα και Καμπάτσο έδωσαν και πάλι αέρα 7 πόντων πριν ο Σλούκας με καλάθι ακριβώς στο τέλος του ημιχρόνου γράψει το 54-49 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυνατά, να σφίγγει την άμυνα του και να αναγκάζει τη Ρεάλ σε άστοχες και νευρικές επιθέσεις με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να προηγηθούν για πρώτη φορά στο σκορ με 58-56 ύστερα από εύστοχο τρίποντο από τον Κέντρικ Ναν. Με το νερό να έχει μπει στο αυλάκι ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να σκοράρει και να έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-61 υπερ. του.

Η τελευταία περίοδος ανήκε αποκλειστικά τους νέους πρωταθλητές Ευρώπης με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τη διαφορά αρχικά στους +10(86-76) και στη συνέχεια στο τελικό +15 το οποίο έστεψε βασιλιά της Ευρώπης την ομάδα του “Τριφυλλιού”.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Ντιφάλα – Ρότσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 8 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 11 (1/4 τρίποντα), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1/6 Τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (6/6 σουτ, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 21 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντ, 3/3 βολές), Λεσόρ 17 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2).