Ρεάλ Μαδρίτης-Παρτίζαν: Ασύλληπτη πρόκριση της Ρεάλ στο φάιναλ-φορ

Η Ρεάλ με τις παλιοσειρές της Γιούλ και Ροντρίγκεθ νίκησε με ανατροπή την Παρτίζαν και προκρίθηκε στο φάιναλ-φορ της ευρωλίγκας.

Στο φάιναλ-φορ της ευρωλίγκας θα είναι παρούσα και η Ρεάλ η οποία μετά από έναν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ αγώνα νίκησε την Παρτίζαν με 98-94 γύρισε τη σειρά σε 3-2 και προκρίθηκε στο φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκας κάνοντας κάτι που δεν έχει γινεί ξανά σε πλεί-οφ.

Για να φτάσει όμως η Ρεάλ να τσεκάρει το εισιτήριο για το Κάουνας έπρεπε να γυρίσει από το -15 του τρίτου δεκάλεπτου και αυτό το κατάφερε χάρις στην εμπειρία και στα πολύ μεγάλα και συνεχόμενα καλάθια από τις παλιοσειρές της Γιούλ και Ροντρίγκεθ.

Όλα αυτά σε έναν αγώνα που δεν υπήρχαν ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε (τιμωρημένος), ο Βενσάν Πουαριέ (τραυματίας) και ο Γκάμπριελ Ντεκ (τραυματίας). Σε έναν αγώνα, όπου ο Τσους Ματέο επιστράτευσε -κι έδωσε ρόλο βασικού- στον Ελί Εντιαγιέ, τον 19χρονο ψηλό, που είχε παίξει 59’03” σε όλη τη σεζόν ως τώρα.

Η αναμέτρηση για 30 λεπτά ήταν κομμένη και ραμμένη στα μέτρα της Παρτίζαν η οποία είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα καταφέρνοντας να έχει το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι και το +15 του τρίτου δεκάλεπτου. Και ενώ όλα έδειχναν ιδανικά για τους Σέρβους στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο ήρθε η κατάρρευση με τη Ρεάλ να κάνει σπουδαία αντεπίθεση και να κλέβει στο τέλος την πρόκριση για το φάιναλ-φορ αφήνοντας εκτός την ομάδα του Ομπράντοβιτς η οποία πλήρωσε τα όσα έγιναν στο Game 2.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Ρεάλ ήταν η τέταρτη περίοδος όταν οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας μετέτρεψε το εις βάρος της 69-76 στο τελικό 98-94 τσεκάροντας παράλληλα το ραντεβού με την Μπαρτσελόνα στον Ισπανικό εμφύλιο του δεύτερου ημιτελικού της ευρωλίγκας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Λάτισεβς – Ντιφάλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 10, Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 2, Φερνάντεθ, Χάνγκα 7 (1), Χεζόνια 13 (2/6 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ταβάρες 12 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 8 (2), Εντιαγιέ 4 (4 ριμπάουντ), Μούσα 20 (3/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάντερ 28 (1/4 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 5/5 βολές), Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 10 (1 τρίποντο, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Έξουμ 16 (2/6 τρίποντα), Νάναλι 9 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/8 βολές), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 5 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).