Ρέιντζερς-Σέλτικ: Ισόπαλο το “Old Firm”

Ισόπαλο έληξε το μεγάλο σκωτσέζικο ντέρμπι μεταξύ της Ρέιντζερς και της Σέλτικ

Η Ρέιντζερς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σέλτικ στο Άιμπροξ, για την 20η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος.

Οι Κέλτες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους και μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μαέντα έκαναν το 0-1. Στη συνέχεια, η ομάδα του Μπιλ στο ντεμπούτο του στον πάγκο των ‘διαμαρτυρόμενων“, πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47′ με το πλασέ του Κεντ (1-1). Μάλιστα, πέτυχαν την ανατροπή με το πέναλτι του Ταβερνιέ στο 53′, κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ο Φουρουχάσι στο 88′ με κοντινό πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σε ακόμα μια αναμέτρηση ήρθε από τον πάγκο στο 76ο λεπτό. Πλέον η Σέλτικ έχει 55β και βρίσκεται στην 1η θέση, εννιά βαθμούς παραπάνω από τη δεύτερη Ρέιντζερς.