Ρεν-Παναθηναϊκός: Πλήρωσε τα λάθη του και κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο

Άνευ όρων παράδοση στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό και ήττα από τη Ρεν.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεν με 3-1 στο «Roazhon Park» για την 4η αγωνιστική του UEFA Europa League και παρότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο για 55 λεπτά κατέρρευσε και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση πίσω από τη Βιγιαρεάλ.

Στο 9ο λεπτό η Ρεν κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Ριντέρ εκτέλεσε, σκοράροντας έπειτα από το λάθος του Μπρινιόλι. Ο Ιταλός δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα που του γλίστρησε από τα χέρια.

Οι «πράσινοι» στη συνέχεια προσπάθησαν να βρουν ένα γρήγορο γκολ ισοφάρισης, κυκλοφορώντας ωραία τη μπάλα. Στο 32’ ο Μπελοσιάν τράβηξε τη φανέλα του Ιωαννίδη, ο ρέφερι έλεγξε τη φάση στο VAR, δίνοντας πέναλτι για τον Παναθηναϊκό και δείχνοντας την κόκκινη κάρτα στον Μπελοσιάν. Ο Φώτης Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το ματς σε ισορροπία, βάζοντας δύσκολα στους Γάλλους που είχαν το αριθμητικό μειονέκτημα να διαχειριστούν.

Μάλιστα, ο 23χρονος επιθετικός έκανε ρεκόρ καριέρας καθώς έχει πετύχει 8 τέρματα σε 20 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις ενώ στην μέχρι σήμερα καλύτερή του χρονιά είχε 7 γκολ σε 42 παιχνίδια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε άσχημα για τον Παναθηναϊκό αφού δέχθηκε δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι στο 65′ έκλεψαν τη μπάλα, ο Λε Φε πάσαρε υπέροχα στον Σαλάχ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε και από κοντρά έγραψε το 2-1.

Στο 70ο λεπτό ο Βιλένα ανέτρεψε τον Μάτιτς μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Μπλας να παίρνει φόρα και να κάνει το 3-1.

Το παιχνίδι:

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς με τον Μπρινιόλι να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια. Τετράδα στην άμυνα ξεκίνησαν οι Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Σένκεφελντ και Βαγιαννίδης. Στο κέντρο επέστρεψε ο Πέρεθ ο οποίος είχε δίπλα του τους Τσέριν και Βιλένα, ενώ στην επίθεση ο Μπερνάρ αγωνίστηκε αριστερά, ο Παλάσιος δεξιά και στην κορυφή ο Φώτης Ιωαννίδης.

Στο πρώτο ημίχρονο το «τριφύλλι» έμεινε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε αφενός ισοφαρίσει με το εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη και αφετέρου είχε το πλεονέκτημα να παίζει με παίκτη περισσότερο για 45 λεπτά.

Οι Γάλλοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Μλαντένοβιτς παραχώρησε φάουλ στη Ρεν λίγο έξω από την περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ριντέρ νικώντας τον Μπρινιόλι που του γλίστρησε η μπάλα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και στο 12’ ο Ιωαννίδης έπιασε μια κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά αστόχησε.

Στο 17’ ο Παναθηναϊκός γύρισε ωραία τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Μπερνάρ ο οποίος σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πίεζαν έντονα τη Ρεν στην προσπάθειά του να ισορροπήσουν τον αγώνα όσο πιο γρήγορα γίνεται, πατούσαν εύκολα περιοχή και στο 32’ ο Μπελοσιάν τράβηξε τη φανέλα του Ιωαννίδη, ο Κόλουμ πήγε αμέσως να δει τη φάση, δείχνοντας την άσπρη βούλα και αποβάλλοντας τον Μπελοσιάν. Ο Έλληνας φορ εκτέλεσε πολύ ψύχραιμα για να κάνει το 1-1.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να απειλήσει από το πρώτο λεπτό, ωστόσο η Ρεν έχει αποδείξει ότι είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις κόντρα επιθέσεις και στο 65’ οι ποδοσφαιριστές του Ζενεσιό έκλεψαν τη μπάλα, ο Σαλάχ που μόλις είχε περάσει στο χορτάρι βγήκε στην αντεπίθεση και σκόραρε, επαναφέροντας το προβάδισμα για την ομάδα του (2-1).

Στο 70′ λεπτό ο Βιλένα μάρκαρε σκληρά τον Μάτιτς μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε πέναλτι και ο Μπλας από τα έντεκα βήματα σημείωσε το 3-1.

Ο Σέρβος τεχνικός προσπάθησε να ανακατέψει την «τράπουλα» προχωρώντας σε διπλή αλλαγή περνώντας στο ματς τους Σπόραρ και Αράο αντί των Βαγιαννίδης και Πέρεθ.

Το αποτέλεσμα δεν διαφοροποιήθηκε και ο Παναθηναϊκός έπεσε στην τρίτη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τη Βιγιαρεάλ.

Κίτρινες: 34’ Μπουριζό, 44’ Βαγιαννίδης, 52′ Πέρεθ, 55′ Γου, 81′ Σανταμαριά

Κόκκινη: 33’ Μπελοσιάν

ΡΕΝ (Ζενεσιό): Γκαγιόν, Γκ. Ντουέ, Γου, Μπελοσιάν, Τεάτ, Μπουριζό (Μπλας 63′), Λε Φεέ, Μάτιτς (Ασινιόν 90+3′), Τεριέ (Σαλάχ 63′), Ρίντερ (Σανταμαριά 62′), Καλιμουεντό (Τριφέρ 35’).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (Σπόραρ 79′), Γεντβάι, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ (Αράο 79′), Τσέριν (Τζούριτσιτς 46’), Βιλένα, Μπερνάρ (Αϊτόρ 72′), Παλάσιος (Μαντσίνι 72′), Ιωαννίδης.