Ρεσιτάλ Μπίσεσβαρ και πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μποέμιανς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Μποέμιανς στην Τούμπα, στη ρεβάνς για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Τα τέρματα του “Δικέφαλου του Βορρά” πέτυχαν οι Σβαμπ (4′) και Μπίσεσβαρ(28′). Ένα γκολ και μία ασίστ από τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς.

Οι Θεσσαλονικείς θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Ριέκα- Χιμπέρνιανς.

Νωρίτερα, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ το απόγευμα της Πέμπτης (12/8) πραγματοποίησαν πορεία στη Θεσσαλονίκη διαμαρτυρόμενοι για τον νέο αθλητικό νόμο και την υποχρεoτικότητα του εμβολιασμού για να βρεθεί κάποιος στο γήπεδο και έδειξαν την αλληλεγγύη τους προς τους πυρόπληκτους των τελευταίων καταστροφικών πυρκαγιών.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Μπίσεσβαρ από τα αριστερά, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Στο 18ο λεπτό είχε καλή στιγμή η Μποέμιανς, αλλά το διαγώνιο σουτ του Κόουτ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα και έψαξαν το δεύτερο γκολ, όπου το βρήκαν στο 27′ με τον Μπίσεσβαρ να βγαίνει απέναντι από τον Τάλμποτ και με ψύχραιμο πλασέ, σημείωσε το 2-0.

Στο 34ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 3-0, όμως το δυνατό σουτ του Ελ Καντουρί βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν στη φάση αυτή, ότι πέρασε η μπάλα τη γραμμή, μετά το δοκάρι που βρήκε και στο κατέβασμα της μπάλας.

Στο 42ο νέα χαμένη ευκαιρία για τον “Δικέφαλο του βορρά”, όταν το πλασέ του Ελ Καντουρί, πέρασε πάνω το δοκάρι. Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Λουτσέσκου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έψαξε το τρίτο τέρμα. Στο 53′ είχε καλή στιγμή ο ΠΑΟΚ, ο Ζίβκοβιτς βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μπίσεσβαρ, αλλά το σουτ του από το σημείο του πέναλτι, έφυγε λίγο άουτ.

Στο 61′ καλή φάση για τη Μπόεμιανς, με την κεφαλιά του Κέλι να περνάει λίγο άουτ.

Στο 64′ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με το μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τάλμποτ.

Στο 78ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς από τα δεξιά, με σέντρα βρήκε τον Βαρέλα, ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν όλο και περισσότερο, ψάχνοντας το γκολ που θα τους στείλει στην παράταση.

Στο 87′ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όμως ο Σφιντέρσκι καθυστέρησε αρκετά στη μικρή περιοχή και το σουτ του το απέκρουσε ο Τάλμποτ.

Στο 90+3′ η ιρλανδική ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Γουόρντ από πλάγια θέση και σε κενό τέρμα, δεν έκανε καλό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα μακριά από το τέρμα.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 2-0 και την πρόκριση.

Κίτρινες: Ελ Καντουρί, Μουργκ, Εσίτι – Μπάκλεϊ, Κόρνγουολ

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (84′ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (73′ Εσίτι), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (84′ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα (74′ Σφιντέρσκι)

Μποέμιανς (Λογνκ): Τάλμποτ, Λάιονς (86′ Φίλι), Κόρνγουολ, Φίνερτι, Μπρέσλιν, Μπάκλεϊ, Κόουτ (62′ Γουόρντ), Ντεβόι, Τίρνεϊ (78′ Λέβινγκστον), Μπαρτ, Κέλι