Roland Garros: Άνετα στο 3ο γύρο ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Προκρίθηκε στο 3ο γύρο του Roland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας του Καρμπαγές Μπαένα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Ισπανού Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα (Νο 57) με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-2), μετά από αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 16 λεπτών

Στον 3ο γύρο του Roland Garros για πέμπτη διαδοχική χρονιά προκρίθηκε ο Έλληνας τενίστας, πανηγύρισε την 20ή νίκη του στη διοργάνωση και πήρε το «εισιτήριο» για τη φάση των «32» στο γαλλικό τουρνουά.

Ο 24χρονος πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης μεταξύ του Αργεντινού Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο 95 στον κόσμο) και του Πορτογάλου Νούνο Μπόργκες (Νο 80).

Ο Τσιτσιπάς έκανε νωρίς το break στο 1ο σετ και προηγήθηκε με 3-1, σώζοντας και ένα break point στο 4ο game. Με νέο break στο 9ο game το κατέκτησε με 6-3.

Και στο 2ο σετ είχε προηγηθεί με break στο 3-1 και στο 4-2, αλλά ο Ισπανός αντιστάθηκε σθεναρά και κατάφερε να μειώσει σε 3-2, αλλά και να ισοφαρίσει σε 4-4 αργότερα. Δεν μπλέχτηκε σε περιπέτειες ο Στεφ, που έδειξε την ανωτερότητά του στο tie-break, όπου επικράτησε με 7-4.

Ακολούθησε ένα πολύ πιο χαλαρό 3ο σετ, στο οποίο ο Έλληνας πρωταθλητής είχε back-to-back breaks κι έτσι προηγήθηκε με 4-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση. Ο Μπαένα κατάφερε μόνο να αποφύγει το ενδεχόμενο bagel, μειώνοντας σε 4-1 και σε 5-2, με τον Στεφ να μην απειλείται καθόλου από το σερβίς και να “σφραγίζει” τη νίκη του στο 8ο game, έπειτα από 2 ώρες και 16 λεπτά αγώνα