Roland Garros: Άνετα στους «16» ο Τσιτσιπάς

Άνετη επικράτηση του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Μίκαελ Ίμερ και προκρίθηκε στους «16» του Roland Garros

O Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε άνετα με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-1) τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ, στον 3ο γύρο του Roland Garros και προκρίθηκε στους «16» του γαλλικού τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του ζευγαριού Χόλγκερ Ρούνε (Δανία) – Ούγκο Γκαστόν (Γαλλία), οι οποίοι αγωνίζονται το βράδυ του Σαββάτου (28/5).

Ο 23χρονος τενίστας ολοκλήρωσε το παιχνίδι του με 24 winners και 15 μόλις αβίαστα λάθη, ενώ οδήγησε τον αντίπαλό του σε 26 αβίαστα και 36 λάθη υπό πίεση.

“Έσπασε” το σερβίς του Σουηδού τενίστα του από 2 φορές σε 1ο και 2ο σετ, καθώς και τρεις ακόμα φορές στο 3ο σετ, αξιοποιώντας συνολικά τα 7 από τα 12 break points του, την ώρα που ο Ίμερ έφτασε σε break point μόνο μια φορά σε ολόκληρο τον αγώνα, όταν ήταν ήδη πίσω με double break στο 3ο σετ, και αυτή χωρίς να καταφέρει να πάρει το break. Έτσι με 3-0 σετ επικράτησε εύκολα και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς βελτίωσε το ρεκόρ του απέναντι στον Ίμερ στο 4-0 νίκες, ενώ συνεχίζει να μην έχει χαμένο σετ στις αναμετρήσεις του με τον Σουηδό.