Roland Garros: Απίθανη Μαρία Σάκκαρη, προκρίθηκε στα προημιτελικά

Έγραψε ιστορία η Μαρία Σάκκαρη, καθώς για πρώτη φορά στην καριέρα της προκρίθηκε στις “8” του Roland Garros

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε τη Σοφία Κένιν με 2-0 σετ (6-1, 6-3) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στα προημιτελικά του Roland Garros.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε τον τέλειο αγώνα, κατάφερε να επικρατήσει του νο.5 του ταμπλό και περσινής φιναλίστ στο γαλλικό τουρνουά, της Κένιν σε μόλις 68 λεπτά!

Η επόμενη αντίπαλος της Σάκκαρη θα γίνει γνωστή μόλις ολοκληρωθεί και ο τελευταίος αγώνας για τον 4ο γύρο, ανάμεσα στην Ίγκα Σφιόντεκ και στη Μάρτα Κόστιουκ.

Η Σάκκαρη έγινε η πρώτη Ελληνίδα στην ιστορία της open era (από το 1968) που μπήκε σε έναν προημιτελικό Grand Slam διοργάνωσης, ξεπερνώντας ένα εμπόδιο που δεν είχε καταφέρει να ξεπεράσει, ούτε η Λένα Δανιηλίδου, ούτε η μητέρα της η Αγγελική Κανελλοπούλου.

Επίσης, κατάφερε να γίνει η πρώτη Ελληνίδα που βρίσκεται στα προημιτελικά του Roland Garros εδώ και σχεδόν έναν αιώνα, από το 1925, όταν το είχε κάνει η Ελένη Κοντοσταύλου (ήταν ημιφιναλίστ τότε).