Roland Garros: Αποκλείστηκε από τη Μούχοβα η Σάκκαρη

Η Καρολίνα Μούχοβα απέκλεισε για δεύτερη σερί χρονιά τη Μαρία Σάκκαρη από το Roland Garros

Για 2η συνεχόμενη χρονιά ηττήθηκε από τον 1ο γύρο του Roland Garros η Μαρία Σάκκαρη και για 2η συνεχόμενη χρονιά από την ίδια παίκτρια, την Τσέχα Καρολίνα Μούχοβα με 2-0 σετ (7-6, 7-5).

Κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι, την ώρα που η Σάκκαρη δεν ήταν σε ιδιαίτερα καλό απόγευμα, η Τσέχα τενίστρια πανηγύρισε τη νίκη και πήρε την πρόκριση μετά από 2 ώρες και 6 λεπτά αγώνα.

Η Μούχοβα θα βρει απέναντί της στη συνέχεια την Νάντια Ποντορόσκα από την Αργεντινή (νο101 στον κόσμο), η οποία νωρίτερα επικράτησε με 2-0 της Γαλλίδας, Τζέσικα Πονσέ.

Όσο για τη Σάκκαρη, ο κίνδυνος να χάσει τη θέση της από το Top 10 για 1η φορά από το 2021 είναι ορατός.