Roland Garros: Δύσκολη πρόκριση για τον Τσιτσιπά

Με το δεξί ξεκίνησε στο Roland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νικώντας τον Γίρι Βέσελι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το «εισιτήριο» για τον 2ο γύρο του Roland Garros, επικρατώντας με 3-1 σετ (7-5, 6-3, 4-6, 7-6) του Τσέχου, Γίρι Βέσελι.

Αντίπαλος του Έλληνα τενίστα στην επόμενη φάση του γαλλικού τουρνουά θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ισπανό Ρομπέρτο Καμπάγες Μπαένα και στον Αμερικανό Εμίλιο Νάβα.

Τρεις ώρες και 16 λεπτά χρειάστηκε ο Τσιτσιπάς για να κάμψει την αντίσταση του Βέσελι, με τον οποίο συναντήθηκε για πρώτη φορά στο κορτ. Έστω και με μπόλικο άγχος, κατάφερε να πανηγυρίσει στο φινάλε την 26η εφετινή του νίκη σε 34 παιχνίδια, την 22η συνολικά στη διοργάνωση επί συνόλου 28 αγώνων και την 10η στα τελευταία 13 ματς στο Γαλλικό Όπεν.

Το νο5 της παγκόσμιας κατάταξης τελείωσε την αναμέτρηση με 12 άσους, αλλά και 30 αβίαστα λάθη (4 διπλά) και 58 winners, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε 11 άσους (5 διπλά λάθη), 31 winners και 37 αβίαστα λάθη.