Roland Garros: Νικητής ο Κάρλος Αλκαράθ

Ο νέος βασιλιάς του Roland Garros είναι ο Κάρλος Αλκαράθ

O Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε με 3-2 σετ (6-3, 2-6, 5-7, 6-1, 6-2) του Αλεξάντερ Ζφέρεφ και κατέκτησε το Roland Garros.

Ο Ισπανός τενίστας στην τρίτη του παρουσία σε τελικό grand slam κατάφερε να πανηγυρίσει τον 3ο του τίτλο, μετά το US Open του 2022 και το Wimbledon του 2023, μετά από 4 ώρες και 16 λεπτά συγκλονιστικής μάχης.

Ο Γερμανός στον πρώτο του τελικό σε Grand Slam μετά το σοβαρό τραυματισμό του έφτασε κοντά στο πρώτο του τρόπαιο, καθώς προηγήθηκε με 2-1, ωστόσο, ο 21χρονος αντίπαλός του επέστρεψε με άκρως εμφατικό τρόπο κατακτώντας τα δύο επόμενα σετ!

Μετά από τη μεγάλη του επιτυχία ο Αλκαράθ έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην εποχή των τουρνουά Οπεν που κατακτά 3 major τίτλους σε όλες τις επιφάνειες. Με τα 3 Grand Slam που έχει, πλέον, στην κατοχή του έπιασε στη σχετική λίστα τον Σταν Βαβρίνκα και τον Άντι Μάρεϊ.

Ο τελικός του Ρολάν Γκαρός ξεκίνησε με τον Αλκαράθ να δείχνει πιο «ζεστός» στα πρώτα games, φτάνοντας σχετικά άνετα στο 1-0 (6-3). Ωστόσο, ο Ζβέρεφ βρήκε τα πατήματά του στο δεύτερο σετ και με δύο μεγάλα σερί 5 κερδισμένων games, μετέτρεψε το εις βάρος του 1-2 σε 6-2 για το 1-1.

Ήταν ακόμη καλύτερος ο Γερμανός στο τρίτο σετ και παρότι βρέθηκε να χάνει με 5-2 στα games, κατάφερε με μαγική εμφάνιση να πάρει 5 συνεχόμενα και με το 7-5 να προηγηθεί στα σετ με 2-1.

Από κει και πέρα όμως, στο κορτ υπήρχε μόνο ένας τενίστας, ο Κάρλος Αλκαράθ. Παίρνοντας απίστευτους πόντους, ακόμη κι όταν βρέθηκε τρεις φορές μία ανάσα από το να δεχθεί το μπρέικ του αντιπάλου του, ο νεαρός Ισπανός έφερε να πάνω κάτω και με άκρως εμφατικό τρόπο έφτασε στην ισοφάριση (6-1), ενώ με εξίσου εύκολο τρόπο πήρε και το 5ο σετ (6-2) πέφτοντας στο έδαφος και πανηγυρίζοντας το πρώτο του τρόπαιο Grand Slam στην «Πόλη του Φωτός».