Roland Garros: Ο Ρούνε απέκλεισε τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Χόλγκερ Ρούνε στους «16» του Roland Garros

Στα προημιτελικά του Roland Garros προκρίθηκε ο Χόλγκερ Ρούνε, αποκλείοντας τoν Στέφανο Τσιτσιπά με 3-1 σετ (7-5, 3-6, 6-3, 6-4) μετά από τρεις ώρες αγώνα.

Η φετινή έκπληξη του γαλλικού τουρνουά ο 19χρονος Δανός θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον Νορβηγό, Κάσπερ Ρουντ (Νο.8).

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε πολύ δυνατά και έκανε το break για να προηγηθεί με 3-1 στο 1ο σετ, όμως στα επόμενα γκέιμς ο Ρούνε κατάφερε να πάρει τα ηνία. Πρώτα ο Ρούνε ισοφάρισε για το 3-3, ενώ αφού έσβησε διπλό break point στο 3-4, 15-40, έκανε και δεύτερο break και πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι, για το 6-5 και για το τελικό 7-5.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το επόμενο σετ και ισοφάρισε σε 1-1 με 6-3 γκέιμς. Ο Δανός τενίστας δεν είχε χάσει κανένα σετ στις 3 προηγούμενες αναμετρήσεις του στη διοργάνωση.

Στο τρίτο σετ δύο double faults του Τσιτσιπά στο ίδιο γκέιμ έδωσαν στον Δανό τη δυνατότητα να κάνει break (χωρίς μάλιστα να χάσει πόντο), να προηγηθεί 4-2 και να πάρει το τρίτο σετ με 6-3, αφού ο Έλληνας τενίστας δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ρούνε έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του κατάφερε και έφτασε να προηγείται με 5-2 γκέιμς και να σερβίρει για το ματς. Ο Ελληνας τενίστας έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει, πήρε οκτώ σερί πόντους και μείωσε σε 5-4, ενώ στο επόμενο γκέιμ έφτασε τρεις φορές σε break point, αλλά τελικά ηττήθηκε με 6-4 γκέιμς και με 3-1 στα σετ.