Roland Garros: Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε στους “4” του Roland Garros από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ (5-7, 6-4, 9-7) τη Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, για τα ημιτελικά του Roland Garros, με την Τσέχα τενίστρια να προκρίνεται στον τελικό του τουρνουά. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα, Αναστασία Παβλιουτσένκοβα το Σαββάτο (16.00).

Η Τσέχα τενίστρια που βρίσκεται στο νο.33 του ταμπλό, κατάφερε να κάνει μια απίστευτη ανατροπή στο τέλος του 3ου σετ και να σταματήσει την πορεία της Ελληνίδας πρωταθλήτριας Η Σάκκαρη τα έδωσε όλα στον αγώνα, έφτασε μία ανάσα από τον τελικό, αλλά στο τέλος η Κρεϊτσίκοβα κατάφερε να πάρει την πρόκριση μετά από 3 ώρες και 18 λεπτά.

Η Ελληνίδα τενίστρια έγραψε ιστορία στο Παρίσι, καθώς για πρώτη φορά στην καριέρα της έφτασε στα ημιτελικά και σίγουρα δείχνει πώς το μέλλον της ανήκει.

Στο τέλος χειροκροτήθηκε απ’ όλο το στάδιο και από την Κρεϊτσίκοβα, κατά την αποχώρησή της από το Philippe Chatrier.

Στα τρία πρώτα γκέιμ η κάθε αθλήτρια έκανε μπρέικ στο σερβίς της άλλης, όμως η Σάκκαρη κατάφερε να φτάσει γρήγορα στο 3-1. Η Κρεϊτσίκοβα με ωραίο τένις κατάφερε να φτάσει στο 5-3, με την Ελληνίδα αθλήτρια να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 5-5. Τα άλλα δύο γκέιμ κατέληξαν στην Τσέχα τενίστρια, η οποία πήρε το πρώτο σετ, κάνοντας το 1-0 (7-5).

Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να φτάσει στο 4-0. Στη συνέχεια η Τσέχα πήρε τρία γκέιμ, φτάνοντας στο 4-3, αλλά έπειτα η κάθε παίκτρια κράτησε το σερβίς της και έτσι η Ελληνίδα τενίστρια έκανε το 6-4, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι δύο τενίστριες τα έδωσαν όλα σε κάθε γκέιμ, αλλά η Σάκκαρη βρήκε τις λύσεις, έκανε “σπάσιμο” σερβίς της Τσέχας και έφτασε στο 3-1. Στη συνέχεια κράτησαν τα σερβίς τους, με την Ελληνίδα τενίστρια να διαχειρίζεται το προβάδισμα της (5-4). Η Κρεϊτσίκοβα έκανε μπρέικ στη Σάκκαρη στο κρίσιμο ματς γκέιμ και ισοφάρισε σε 5-5.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε της Κρεϊτσίκοβα. Πιο άνετη, με περισσότερες λύσεις και καθαρό μυαλό που έλειψε από τη Μαρία, η Τσέχα απείλησε στο 7-6, χάνοντας τρία match points. Στο επόμενο γκέιμ ισοφάρισε η Σάκκαρη σε 7-7, αλλά δέχθηκε νέο μπρέικ, και στο τέλος η Τσέχα έφτασε στο 9-7 και στη νίκη με 2-1, μετά από 3 ώρες και 18 λεπτά παιχνιδιού!