Roland Garros: Προκρίθηκε στους “8” με ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Στο προημιτελικά του Roland Garros προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, περνώντας το εμπόδιο του Ματέο Αρνάλντι

Παρότι ηττήθηκε στο πρώτο σετ από τον Ματέο Αρνάλντι (νο35 στον κόσμο), ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του κι από τη στιγμή που ισοφάρισε στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ (7-6), δεν είχε κανένα πρόβλημα στη συνέχεια να φτάσει στη νίκη με 3-1 σετ και να προκριθεί πανηγυρικά στους προημιτελικούς του Roland Garros.

Εκεί θα βρει απέναντί του ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, τον Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει με 3-0 σετ του Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ (6-3, 6-3, 6-1).

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στο νεαρό Ματέο Αρνάλντι, καθώς έχασε το πρώτο σετ από τον Ιταλό με 6-3. Κατάφερε, όμως, να βρει τα πατήματά του, να ισοφαρίσει πάρα πολύ δύσκολα σε 1-1 (7-6) και από κει και πέρα δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Σε 3 ώρες και 11 λεπτά έφτασε στη νίκη και στους «8» του κορυφαίου Grand Slam για 2η συνεχόμενη χρονιά και 4η συνολικά στην καριέρα του. Η σημερινή ήταν η 26η νίκη του Τσιτσιπά στην πρωτεύουσα της Γαλλίας και 8η πρόκριση σε προημιτελική φάση τουρνουά τέτοιου επιπέδου, έχοντας από 4 σε Australian Open και Roland Garros.