Roland Garros: Στα προημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Στέφανος Τσιτσιπάς που νίκησε τον Καρένιο Μπούστα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε εξαιρετικό τένις και επιβλήθηκε του Καρένιο Μπούστα (Νο 12 στην παγκόσμια κατάταξη) με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 7-5) και εξασφάλισε την πρόκρισή του στους “8” καλύτερους του Roland Garros.

Ο Έλληνας πρωταθλητής καθάρισε γρήγορα τα δύο πρώτα σετ, κάνοντας το 2-0 και το τρίτο σετ το πήρε πιο δύσκολα, καθώς ο Ισπανός τενίστας προσπάθησε, αλλά ο Τσιτσιπάς δεν άφησε περιθώρια και πήρε το παιχνίδι. Κυριάρχησε απολύτως στο γήπεδο και έφτασε άνετα στη μεγάλη πρόκριση, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ του απέναντι στον Καρένιο Μπούστα σε 3-0 νίκες, χωρίς να έχει χάσει κανένα σετ από τον Ισπανό.

Για 4η φορά θα βρεθεί στα προημιτελικά ενός Slam o Έλληνας πρωταθλητής, που έχει κερδίσει και τους 3 προηγούμενους προημιτελικούς του (3-0). Την Τρίτη θα διεκδικήσει την είσοδό του στα ημιτελικά του τουρνουά για δεύτερη διαδοχική χρονιά, απέναντι στον Μεντβέντεφ που κέρδισε τον Γκαρίν. O Ρώσος έχει το πάνω χέρι με τον Έλληνα τενίστα, καθώς σε 8 αναμετρήσεις υπερισχύει με 7-1 νίκες!

Ξεκίνησε με break, προηγήθηκε 3-0 και άντεξε στην προσπάθεια επιστροφής του Καρένιο Μπούστα, σώζοντας δύο break points στο 4-2, για να φτάσει στο 6-3.

Ακόμη πιο εντυπωσιακός ήταν ο 22χρονος πρωταθλητής στο δεύτερο σετ, όπου «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του, προηγήθηκε 4-0 και έφτασε άνετα στο 6-2.

Το τρίτο σετ ήταν σαφώς πιο κλειστό, αφού ο Ισπανός έσωσε τρία break points στο πρώτο γκέιμ και… πήρε φόρα, παίρνοντας προβάδισμα 3-0 και 4-1. Ο Ελληνας τενίστας επέστρεψε γρήγορα, ισοφάρισε 4-4 και έκανε το κρίσιμο break στο 11ο γκέιμ, κλείνοντας το ματς με 7-5.