Roland Garros: “Βασίλισσα” η Ίγκα Σφιόντεκ

Τον τρίτο διαδοχικό τίτλο της στο Roland Garros πανηγύρισε η Ίγκα Σφιόντεκ

Η Ίγκα Σφιόντεκ νίκησε με 2-0 σετ (6-2, 6-1) την Γιασμίν Παολίνι στον τελικό του Roland Garros σε 68 μόνο λεπτά!

Η Πολωνέζα τενίστρια αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο γαλλικό τουρνουά για 3η διαδοχική χρονιά και 4η φορά στα 5 τελευταία χρόνια!

Ήταν επίσης το 5ο Grand Slam της καριέρας της (5-0 σε τελικούς Grand Slam), αφού είχε κερδίσει και το US Open το 2022, ο 10ος τίτλος της στο χώμα (10-2) και ο 22ος τίτλος συνολικά στην καριέρα της (22-4).

Η Σβιόντεκ έγινε η τρίτη τενίστρια μετά την Ζιστίν Ενάν (2005-07) και τη Μόνικα Σέλες (1990-92) που κατακτά το Ρολάν Γκαρός για τρεις διαδοχικές χρονιές από τότε που το τένις έγινε επαγγελματικό, το 1968.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Παολίνι με break προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Σβιόντεκ, η οποία μετέτρεψε σε… μονόλογο την αναμέτρηση και κερδίζοντας τα 11 από τα υπόλοιπα 12 γκέιμς έφτασε στον θρίαμβο και επέκτεινε το σερί νικών της στο Παρίσι στους 21 αγώνες.