Roland Garros: «Βασίλισσα» η Ίγκα Σφιόντεκ

Για δεύτερη φορά κατέκτησε το Roland Garros η Ίγκα Σφιόντεκ, φτάνοντας τις 35 σερί νίκες

Η Ίγκα Σφιόντεκ νίκησε άνετα με 2-0 σετ (6-1, 6-3) την Κόκο Γκοφ στον τελικό του Roland Garros.

Η Πολωνέζα τενίστρια επέστρεψε στον θρόνο της στο Roland Garros μετά από 2 χρόνια, κατέκτησε τον 2ο Grand Slam τίτλο της. Αυτό ήταν το 6ο συνεχόμενο τουρνουά που παίζει και κατακτά, μετά από τα 1000άρια της Ντόχα, του Indian Wells, του Μαϊάμι και της Ρώμης, καθώς και το 500άρι της Στουτγκάρδης.

Παράλληλα έφτασε τις 35 διαδοχικές νίκες, ισοφαρίζοντας το καλύτερο σερί του 21ου αιώνα στο WTA Tour, που είχε πετύχει η Βένους Γουίλιαμς το 2000.

Στα 18 της χρόνια η Κόκο Γκοφ έγινε η νεαρότερη τενίστρια που έφτασε σε τελικό του Roland Garros (είχε κατακτήσει τον τίτλο στο Παρίσι στην κατηγορία των junior στα 14 της χρόνια) μετά την Κιμ Κλάιστερς το 2001.

H Σφιόντεκ, η οποία έχασε μόνο ένα σετ στο φετινό τουρνουά- ενώ συνολικά έχει χάσει 6 σετ στους 35 τελευταίους αγώνες της, μπήκε και σ’ αυτόν τον τελικό πολύ δυνατά και κέρδισε τα 4 πρώτα games, για να προηγηθεί με 4-0 και να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του 1ου σετ με 6-1.

Στο 2ο σετ η Γκοφ προσπάθησε να αντιδράσει και χάρη σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα προηγήθηκε με 2-0. Η Σφιόντεκ όμως ήταν και πάλι καταπληκτική, για να κόψει αμέσως τον ρυθμό της Αμερικανίδας και με 5 διαδοχικά games να πάρει τον έλεγχο του σετ, για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της στο 9ο game σε 68 λεπτά.