Roland Garros: «Βασίλισσα» ξανά η Σφιόντεκ

Η Ίγκα Σφιόντεκ για δεύτερη σερί χρονιά κατέκτησε το Roland Garros

H Ίγκα Σφιόντεκ νίκησε με 2-1 σετ (6-2, 5-7, 6-4) την Καρολίνα Μούχοβα στον μεγάλο τελικό του Roland Garros, μετά από 2 ώρες και 46 λεπτά.

H Πολωνέζα τενίστρια κατακτά για 2η σερί χρονιά το γαλλικό τουρνουά και για 3η συνολικά στις 4 τελευταίες διοργανώσεις. Επίσης, κατέκτησε το 4ο τρόπαιο Grand Slam της καριέρας της και  το 14ο επί συνόλου 18 τελικών που έχει λάβει μέρος!

Μπήκε με αυτό το τρόπαιο στο κλειστό κλαμπ των αθλητριών που έχουν σημειώσει κάτι ανάλογο στο παρελθόν, να το κατακτήσουν δηλαδή τρεις φορές, μετά τις Μόνικα Σέλες και Σερίνα Γουίλιαμς.

Η Σφιόντεκ πίεσε από το ξεκίνημα την αντίπαλό της, έκανε πολύ γρήγορα τα μπρέικ που χρειαζόταν και προηγήθηκε εύκολα με 1-0 σετ. Η Μούχοβα στον πρώτο της τελικό Grand Slam έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να βρει τρόπους και να σταματήσει την Πολωνέζα, ισοφάρισε παρότι βρέθηκε να χάνει 3-0 στο δεύτερο σετ, αλλά η κούραση και η έλλειψη εμπειρίας στο τρίτο σετ την λύγισαν.

Μετά τον ημιτελικό του Australian Open του 2021 και τον πρώτο της τελικό, η Μούχοβα απέδειξε ότι ανήκει στην ελίτ του παγκοσμίου τένις. Η Τσέχα τενίστρια βρισκόταν στο νο43 πριν την έναρξη του τουρνουά κι από τη Δευτέρα (12/06) θα βρεθεί στο νο16 κάνοντας career high. Από την άλλη, η Σφιόντεκ θα συνεχίσει να είναι στην νο1 και στην κορυφή της κατάταξης.