Rome Open: Αποκλείστηκε στους «8» η Σάκκαρη

Αποκλείστηκε στα προημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης η Μαρία Σάκκαρη από την Ονς Τζαμπέρ

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ (1-6, 7-5, 6-1) από την Ονς Τζαμπέρ και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης.

Η Ελληνίδα τενίστρια «έσβησε» ξαφνικά λίγο πριν το τέλος του δεύτερου σετ, δίνοντας την ευκαιρία στην Τυνήσια τενίστρια, να σημειώσει μία τεράστια ανατροπή και να… αρπάξει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Internazionali BNL D’Italia.

Η προσπάθεια της Σάκκαρη στα προημιτελικά διήρκησε περίπου δύο ώρες, με την Τζαμπέρ να σημειώνει τη 10η σερί επιτυχία της στο Tour. Στον αυριανό ημιτελικό (14/5) θα αντιμετωπίσει την Κασάτκινα.

Στο πρώτο σετ η Ελληνίδα τενίστρια ήταν ασταμάτητη και έχοντας διαβάσει σωστά την αντίπαλο της, το έκλεισε εμφατικά με 6-1. Αποφασισμένη να τελειώσει γρήγορα την υπόθεση πρόκριση μπήκε στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια και αρχικά έδειξε να το πετυχαίνει, όταν προηγήθηκε με 5-2 στα games. Ωστόσο, στη συνέχεια… κατέρρευσε, με την Τυνήσια να σημειώνει το ένα break μετά το άλλο, να παίρνει οκτώ σερί (!) games και μαζί ψυχολογία για την ολοκλήρωση της τεράστιας ανατροπής, κλείνοντας το δεύτερο σετ νικηφόρα με 7-5.

Στο τρίτο σετ, η Σάκκαρη προηγήθηκε γρήγορα με 30-0, αλλά μέχρι εκεί, καθώς στη συνέχεια υπέστη νέο «μπλακ-άουτ», βλέποντας την Τζαμπέρ να πανηγυρίζει τη νίκη με 6-1.