Rome Open: Νικητής ο Τζόκοβιτς, «υπέταξε» τον Τσιτσιπά

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ο μεγάλος νικητής στο τουρνουά της Ρώμης, νικώντας τον Στέφανο Τσιτσιπά στον τελικό

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά με 2-0 σετ (6-0, 7-6) στον τελικό του Rome Open και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του στους τελευταίους 6 μήνες, 6ο στη Ρώμη και 38ο σε Masters 1000 διοργάνωση!

Ο Σέρβος τενίστας επέστρεψε στον θρόνο του στη Ρώμη μετά από 2 χρόνια και αναδείχθηκε για 6η φορά στην καριέρα του πρωταθλητής στην “Αιώνια” πόλη.

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου έφτασε τους 6 τίτλους στη Ρώμη, τους 38 τίτλους σε Masters 1000 διοργανώσεις (ρεκόρ) και τους 87 τίτλους καριέρας (5ο ρεκόρ στην open era), βελτιώνοντας το ρεκόρ του τελικούς στο 87-38 νίκες (125 τελικοί).

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε με 6-0 το πρώτο σετ και έχασε «χρυσή» ευκαιρία στο δεύτερο να ισοφαρίσει κι ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν συγχώρησε το λάθος του Έλληνα τενίστα και νίκησε στο τάι μπρέικ με 7-6 και κατέκτησε το τουρνουά με 2-0 σετ.

Ο «Νολε» έχει το απόλυτο στις μάχες του με τον Τσιτσιπά σε χωμάτινη επιφάνεια, καθώς έφτασε τις 5 επιτυχίες, με αποκορύφωμα την τρομερή ανατροπή από το 0-2 σε 3-2 στον περσινό τελικό του Roland Garros.