«Ρουά Ματ» του Μουρίνιο και κορυφή για Τότεναμ!

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτιαχνε, η Τότεναμ σκόραρε. Αν και οι «πολίτες» είχαν συνολικά στο παιχνίδι 22 τελικές, δεν βρήκαν δίχτυα, ενώ τα «σπιρούνια» με… συνταγή Μουρίνιο θριάμβευσαν και πάτησαν κορυφή!

Σε ένα ματς που κύλησε πιθανότατα ιδανικότερα και από αυτό που είχε ονειρευτεί ο Ζοζέ Μουρίνιο, η Τότεναμ ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Premier League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-0.

Οι «πετεινοί» ήταν άκρως κυνικοί, τιμωρώντας την αναποτελεσματικότητα των αντιπάλων. Τα γκολ για τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας πέτυχαν ο Σον και ο Λο Σέλσο. Στην 10η θέση κατρακύλησε η Σίτι.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, αφού τα «σπιρούνια» πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5’. Ο Εντομπελέ έκανε «μαγική» πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Ο Σον έφυγε σαν βολίδα στο κενό χώρο και με εξαιρετικό πλασέ σημείωσε το 1-0. Αυτό ήταν το 9ο γκολ του Νοτιοκορεάτη φορ σε 9 παιχνίδια στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «πολίτες» έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση. Μαχρέζ και Ζεζούς συνδυάστηκαν καταπληκτικά, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, «όπλισε» «τράβηξε τη σκανδάλη»,  εντούτοις πριν πλασάρει πρόφτασε ο Αλντερβάιρελντ και του έβαλε κόντρα. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Μπρόινε που σούταρε δίχως να το σκεφτεί, αλλά την πορεία της προς τα δίχτυα έκοψε άθελά του ο Ζεζούς που ήταν πεσμένος στο χορτάρι.

Στο 14’ οι «πετεινοί» κατόρθωσαν να στείλουν για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπεργκβάιν βρήκε τον Σον εκείνος απέναντι από τον Έντερσον αντί να πλασάρει πάσαρε στον αμαρκάριστο Κέιν που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Παρόλα αυτά, το γκολ δεν μέτρησε ποτέ σωστά ως οφσάιντ.

Οι «γαλάζιοι» έφεραν το ματς στα ίσια στο 27’ με τον Λαπόρτ, μα η χαρά τους κράτησε ελάχιστα, καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Ζεζούς που έστρωσε την μπάλα στον 26χρονο οπισθοφύλακα, διαπιστώθηκε με τη συμβολή του VAR πως χρησιμοποίησε το χέρι του. Πάντως, επρόκειτο για μια πολύ δύσκολη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι, όπως αναμενόταν άλλωστε, είχαν την κατοχή της μπάλας (πάνω από 60%),  τριπλάσιο αριθμό τελικών και επεδίωκαν να διασπάσουν το πολυπρόσωπο αμυντικό τείχος που είχε παρατάξει στον αγωνιστικό χώρο ο Special One.

Η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 41’. Ύστερα από κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Γκαμπριέλ Ζεζούς ο οποίος μέσα από την περιοχή και αριστερά σούταρε με τη μία χωρίς όμως να βρει το στόχο.

Στο 51’ ο Ντε Μπρόινε δοκίμασε το πόδι του, ωστόσο του σουτ του Βέλγου άσου κατέληξε άουτ. Οι 17 τελικές της Σίτι, ωστόσο με μόλις 4 εντός εστίας, ήταν το βασικό πρόβλημα των φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια στιγμή η Τότεναμ μετρούσε συνολικά μόνο 2.

Μπορεί η Σίτι να έφτιαχνε φάσεις διαρκώς, παρόλα αυτά οι σπερς ήταν αυτοί που σκόραραν.  Η έμπνευση του «Μου» να ρίξει στη μάχη τον Λο Σέλσο αποδείχθηκε ιδιοφυής. Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Μεξικανός μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του βρήκε δίχτυα. Ένα λάθος του Μαχρέζ στο 65’ ήταν αρκετό για να δώσει την ευκαιρία στην Τότεναμ να ξεδιπλώσει αντεπίθεση… φαρμάκι. Ο Κέιν έκανε την κούρσα από τον κεντρικό άξονα και την κατάλληλη στιγμή σέρβιρε στον Λο Σέλσο. Εκείνος «νίκησε» τον Έντερσον και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Με την ψυχολογία των παικτών της Σίτι στα… τάρταρα, η Τότεναμ διαχειρίστηκε εύκολα το υπέρ της σκορ. Στο 90’ την κεφαλιά του Ντίας εξουδετέρωσε δύσκολα ο Λιορίς και δεν μετέτρεψε σε… θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Κίτρινες: Σισοκό, Ντιας, Τόρες, Κέιν

Τότεναμ (Ζοζέ Μουρίνιο): Λιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ (Ροντόν 81’), Ντάιερ, Ρεγκιγιόν, Σισοκό, Χόιμπεργκ, Εντομπελέ (Λο Σέλσο 65’), Μπεργκβάιν (Λούκας Μόουρα 73’), Σον, Κέιν

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Σίλβα (Φόντεν 72’), Μαχρέζ (Στέρλινγκ 72’), Τόρες, Ζεζούς

Άστον Βίλα-Μπράιτον 1-2

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μπράιτον στο «Βίλα Παρκ», καθώς έκαμψε την αντίσταση της Άστον Βίλα με 1-2. «Χρυσή» ευκαιρία απώλεσαν οι γηπεδούχοι να ανέβουν στην κορυφή της Premier League.

Στα νικηφόρα μονοπάτια επανήλθε η Μπράιτον, αφού επιβλήθηκε εκτός έδρας της Άστον Βίλα. Ο Γουέλμπεκ με υποδειγματικό πλασέ στο 12′ έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους  και έκανε… σεφτέ στα γκολ με τη φανέλα των «γλάρων».

Οι «χωριάτες» δεν τα παράτησαν και ανταμείφθηκαν στο 47’, όταν ο Κόνσα αξιοποίησε το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Τραορέ και με προβολή ισοφάρισε. Ωστόσο, στο 56’  η Μπράιτον πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με την μπάλα να στρώνεται στον Μαρτς και αυτός με ένα εξαιρετικό σουτ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Λάμπντεϊ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής Όλιβερ έδωσε πέναλτι σε φάουλ του Μαρτς, όμως ύστερα από την εξέταση της φάσης στο VAR το πήρε πίσω.