Σάκα, (ξανά) πρωταγωνιστής της Άρσεναλ

Για την φάση των “32” του FA Cup, η Άρσεναλ νίκησε με 2-1 την Μπόρνμουθ στο Vitality Stadium και προκρίθηκε στη φάση των “16”, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πόρτσμουθ εκτός έδρας.

Οι “Κανονιέρηδες” του Μικέλ Αρτέτα, έπαιξαν όσο χρειαζόταν και πήραν μια πιο εύκολη νίκη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Ήταν η μόνη ομάδα που μπήκε στο αγωνιστικό χώρο και δικαιολογημένα βρήκε γκολ με το «καλημέρα».

Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά τα προβλήματα είναι πολλά στο στρατόπεδο του Μπόρνμουθ και βασικότερος στόχος είναι να επιτευχθεί με όποιο τρόπο η παραμονή στην Premier League παρά κάποια διάκριση στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Το σκορ άνοιξε ο Σάκα στο 5’. Ο Νκετιά πέτυχε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων. Ο Σάριτζ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Οι Λονδρέζοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο γκολ, δίκαια. Η Μπόρνμουθ χρειάστηκε να δει το παιχνίδι να φτάνει το 38’, για να κάνει την πρώτη της τελική. Μέχρι το σημείο εκείνο, με δυσκολία πέρναγε το κέντρο, ενώ σίγουρα δεν πάταγε περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι δεν χρειάστηκε να αγχωθούν, βρήκαν δύο εύκολα γκολ και κρατούσαν πολύ καλά αμυντικά, παρότι έχασαν τον έλεγχο στο τελευταίο 7-8λεπτο.

Ο Σάκα έδωσε προβάδισμα στους “Κανονιέρηδες” μόλις στο 5’. Αρχικά, ο Γουίλοκ έκανε μια εξαιρετική περιστροφή και έτρεξε προς την άμυνα των γηπεδούχων, έπαιξε με τον Μαρτινέλι και αυτός, με τη σειρά του, στον Σάκα, που επιχείρησε απίστευτα δυνατό σουτ και άφησε τον Τράβερς «άγαλμα» (0-1).

Ο Γουίλοκ βρέθηκε σε ακόμα μία φάση στο 18’, ξεπέρασε Γκόσλινγκ και σώμα με σώμα με τον Άκε, τελείωσε τη φάση αλλά ο Τράβερς απέκρουσε με τα γόνατα.

Ο Νκετιά διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Αρτέτα στο 26’. Ο Σάκα ήταν ολομόναχος στα αριστερά, πήρε την μπάλα, την γύρισε στην περιοχή και Νκετιά την έστειλε με σχετική ευκολία στα δίχτυα, αφού είχε αφήσει τη μπάλα να περάσει ο Μαρτινέλι. Το VAR έβγαλε για ακόμα μια φορά τα «μοιρογνωμόνια» αλλά αποδείχτηκε πως για χιλιοστά, ο Βραζιλιάνος επιθετικός καλυπτόταν (0-2).

Ευκαιρία για την Άρσεναλ στο 31’. Ο Μαρτινέλι σέντραρε από τα αριστερά, σημαδεύοντας τον Νκετιά αλλά ο Άκε κατάλαβε τον κίνδυνο και τον αποσιώπησε.

Ο Πεπέ στριφογυρίζει έξω από την περιοχή και δίνει τη μπάλα στον Μπεγιερίν, που κάνει επικίνδυνη σέντρα αλλά ο Κουκ νίκησε τον Νκετιά στην εναέρια μονομαχία στο 34’.

Τα “Κεράσια” απείλησαν όχι μία αλλά δύο φορές, στο 38’ και στο 40’. Αρχικά, ο Μαρτίνεζ απέκρουσε το γυριστό του Γουίλσον από γέμισμα που έγινε ενώ λίγο αργότερα, η κεφαλιά του Γκόσλινγκ βρήκε το πάνω μέρος των διχτύων της εστίας του Μαρτίνεζ.

Το δεύτερο ημίχρονο έκρυβε εκπλήξεις καθώς ο Σάριτζ μείωσε στις καθυστερήσεις αλλά η Μπόρνμουθ δεν μπορούσε το κάτι παραπάνω. Ένα 45λεπτο με πολύ λίγες φάσεις, σκληρές μονομαχίες και τραυματισμούς. Τα αίματα άναψαν από νωρίς, κάτι που βόλευε τους παίκτες του Ισπανού τεχνικού, που ήθελαν να πάρουν την πρόκριση όσο πιο εύκολα γινόταν.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των παικτών του Χάου ήρθε στο 66’ από άστοχη έξοδο του Μαρτίνεζ σε κόρνερ αλλά ο Σίμπσον έστειλε τη μπάλα άουτ, αφού δεν περίμενε την μπάλα.

Το σουτ του Γκόσλινγκ έξω από την περιοχή στο 81’ κόντραρε και κατέληξε στο πάνω μέρος των αντίπαλων δικτύων.

Οι “Κανονιέρηδες” βρήκαν λίγο χώρο στο 87’ να τρέξουν γήπεδο, ο Σάκα έκανε χαμηλή σέντρα σημαδεύοντας τον Μαρτινέλι αλλά, εν τέλει, κόπηκε.

Ο Σάριτζ μείωσε στο 90+4’. Η σέντρα του Σέρμαν βρήκε στο τέλος τον Σάριτζ, που είχε τον χρόνο να κοντρολάρει και να πλασάρει εύστοχα (1-2).

Κίτρινες: Γουίλσον (45+1’), Τσάκα (90+2’), Σάριτζ (90+8’)

Μπόρνμουθ (Χάου): Τράβερς, Σίμπσον (76’ Φράνσις), Άκε, Στ. Κουκ, Σμιθ, Γκόσλινγκ, Σέρμαν, Λο. Κουκ, Φρέιζερ, Σολάνκε (89’ Σάριτζ), Γουίλσον (76’ Γουίλσον)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνεζ, Σάκα, Παπασταθόπουλος, Μουστάφι (62’ Χόλντινγκ), Μπεγιερίν, Τσάκα, Γκεντουζί, Μαρτινέλι, Γουίλοκ (90+2’ Μάιτλαντ-Νάιλς), Πεπέ (69’ Θεμπάγιος), Νκετιά