Με πάρτι του Σαλάχ, 1-3 στο Μπράιτον η Λίβερπουλ

Τέσσερις στροφές πριν το τέλος του Αγγλικού πρωταθλήματος η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της και νίκησε με 1-3 την Μπράιτον.

Για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπράιτον με 1-3 στην ομώνυμη πόλη.

Πρωταγωνιστής για άλλο ένα παιχνίδι ο Μοχάμεντ Σαλάχ με δύο γκολ και μία τελική πάσα.

Η Λίβερπουλ είχε καθαρίσει το παιχνίδι πριν το πρώτο δεκάλεπτο με τα τέρματα των Σαλάχ στο 6′ και Χέντερσον στο 8′ με δύο υπέροχα γκολ και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε πάλι ο Σαλάχ στο 76′.
Ενώ είχε την ευκαιρία να πετύχει και άλλα τέρματα με τον Ράιαν και την αστοχία της να μην της το επιτρέπουν.

Η Μπράιτον που είναι αδιάφορη βαθμολογικά μείωσε με τον Τροσάρτ στο 45+1′.
Όμως, δεν μπόρεσε να βρει άλλη μια φορά των δρόμο προς τα δίχτυα για να φέρει το ματς στα ίσια παρόλο που ήταν μαχητική και επιθετική σε όλη την διάρκεια του ματς.

Το σκορ άνοιξε με το τέρμα του Αιγύπτιου σούπερ σταρ της Μοχάμεντ Σαλάχ στο 6′.

Ο Κεϊτά έκλεψε την μπάλα από τους αμυντικούς, πάσαρε στον Σαλάχ που με πλασέ εντός περιοχής ο Αιγύπτιος έβαλε σε θέση οδηγού τους Ρεντς.

Δύο λεπτά αργότερα, βρήκε και δεύτερο τέρμα αυτή την φορά με τον αρχηγό της Τζόρνταν Χέντερσον.

Η ομάδα του Γιούγκερν Κλοπ βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση κέρδισε την μπάλα στο κέντρο ο Φιρμίνο πάσαρε στον Σαλάχ οποίος πιεσμένος έδωσε την μπάλα στον Χέντερσον και με κεραυνό νίκησε τον Ράιαν.

Η Μπράιτον μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το γυριστό του Τροσάρτ μέσα στην περιοχή από γύρισμα ακριβείας του Λαμτέϊ.

Στο 76′ ήρθε το τελειωτικό χτύπημα για την Μπράιτον και πάλι με τον δήμιο της Μοχάμεντ Σαλάχ.
Ο σκόραρε Αιγύπτιος ύστερα από κόρνερ του Ρόμπερτσον σκόραρε με κεφαλιά!

Μπράιτον: Ράϊαν, Λάμτεϊ, Γουέμπστερ, Ντάνκ, Μπερν, Στέφενς, Πρόπερ(Κόνολι 71′), Τροσάρτ, Γκρος(Μπισουμά 71′), Μακ Άλιστερ(Μόι 71′), Μαυραπάϊ

Λίβερπουλ: Άλισον, Βαν Ντάικ, Γκόμες, Γουίλιαμς(Ρόμπερτσον 46′), Άρνολντ, Χέντερσον(Μίλνερ 80′), Κεϊτά(Φαμπίνιο 61′), Τσάμπερλεϊν(Μανέ 61′),Βάιναλντουμ, Φιρμίνο(Μιναμίνο 87′), Σαλάχ

Κάρτες: Λαμτέϊ 85′ – Γουίλιαμς 31′, Μανέ 63′, Φαμπίνιο 78′, Γκόμες 89′

Σκόρερς: Τροσάρτ 45+1′, Σαλάχ 6′, 76′, Χέντερσον 8′

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μπέρνλι με το γκολ του Τζέι Ροντρίγκες στο 28ο λεπτό με το κεφάλι μετά από ασίστ του Τέιλορ απέδρασε από το Λονδίνο κόντρα στην Γουέστ Χαμ.
Ενώ η φιλοξενούμενη είχε και ακυρωθέν τέρμα με τον Γούντ που βρισκόταν σε θέση οφσάιντ στο 73ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε την Νιούκαστλ με 5-0 στο Έτιχαντ με πέντε διαφορετικούς σκόρερ τους Ζέσους(10′), Μαχρέζ(21′), Φερνάντες {αυτό(51′)}, Νταβίντ Σίλβα(65′) και Στέρλινγκ (91′).

Στο 93′ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ξέρανε την Γουλβς με το κεφαλιά του Ίγκαν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Νόργουντ.