Σαν σήμερα το ιστορικό fair play του Ντέμη Νικολαίδη

Σαν σήμερα, πριν 20 χρόνια, ο Ντέμης Νικολαίδης πραγματοποίησε ένα ιστορικό fair play, ζητώντας ο ίδιος να ακυρωθεί το γκολ του που σκόραρε με το χέρι, στον τελικό Κυπέλλου με αντίπαλο τον Ιωνικό.

Στις 10 Μαΐου του 2000, ΑΕΚ και Ιωνικός βρέθηκαν αντιμέτωποι στο ΟΑΚΑ για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με τους “κιτρινόμαυρους” να αποτελούν το φαβορί της αναμέτρησης, αλλά και τους Νικαιώτες να είναι πολύ υπολογίσιμοι αντίπαλοι.

Στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από μια εκτέλεση φάουλ του Πέτκοφ και αρκετές κόντρες, ο τότε 27χρονος επιθετικός της Ένωσης “άνοιξε” το σκορ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι.

Οι συμπαίκτες του έτρεξαν προς το μέρος του ώστε να πανηγυρίσουν, όμως εκείνος πήγε στον διαιτητή του αγώνα, Γιώργο Δούρο, για να του εξηγήσει ότι το γκολ πρέπει να ακυρωθεί.

Τελικώς, ο Αθηναίος ρέφερι δέχτηκε τα όσα του είπε ο Έλληνας διεθνής και ακύρωσε το γκολ. Μετά από 5 λεπτά από την ακύρωση του τέρματος, ο άσος του “δικεφάλου” έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στην συνέχεια χάρις τα γκολ των Πέτκοφ (77′) και Μαλδένη (82′) η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Ιωνικού και στέφθηκε πρωταθλήτρια Κυπέλλου Ελλάδας.

Αρκετά χρόνια μετά, σε συνέντευξη που είχε παραχωρήσει ο Ντέμης Νικολαΐδης αναφέρθηκε στην συγκεκριμένη φάση τονίζοντας πως ήταν μια δικαίωση.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Ήταν μια δικαίωση, από πού να δικαιωθώ, από το ελληνικό πρωτάθλημα που παίζαμε; Δεν μπορώ να διανοηθώ να γίνει κάτι άλλο. Δηλαδή θα ήμουν αυτή τη στιγμή και θα είχα κερδίσει ένα Κύπελλο “κλέβοντας” τους παίκτες και την ομάδα του Ιωνικού; Θα κοιμόμουν ήσυχος; Δεν γίνεται, δεν το συζητάω. Δεν είναι καν θέμα προς συζήτηση».

Θυμίζουμε πως η κίνηση αυτή έδωσε στον Ντέμη Νικολαίδη το διεθνές βραβείο fair play από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή.