Σαν… χιονοστιβάδα η Άρσεναλ “παρέσυρε” τη Γουέστ Μπρομ

Η τρίτη διαδοχική νίκη για τους “κανονιέρηδες” του Μικέλ Αρτέτα, το “σβηστό” τρίποντο της Κρίσταλ Πάλας και η παλικαρίσια ισοπαλία της Μπράιτον

Πάρτι στο χιονισμένο “Χόθορνς” του Μπρόμγουιτς έστησε η φορμαρισμένη και ανεβασμένη ψυχολογικά Άρσεναλ που επικράτησε δια περιπάτου με το εκκωφαντικό 4-0 επί της Γουέστ Μπρομ για τη 17η αγωνιστική της Premier League, μπαίνοντας στο νέο έτος με θετικό πρόσημο, όπως ακριβώς αποχαιρέτησε το 2019, ύστερα από τις νίκες που προηγήθηκαν με Τσέλσι και Μπράιτον.

Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν χρονικά νωρίτερα, η Κρίσταλ Πάλας είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ενώ μετά από μια αμφίρροπη “εξουδετέρωση” και παρότι βρέθηκε με δύο τέρματα διαφορά στην πλάτη της, η Μπράιτον απέσπασε ισοπαλία από τη Γουλβς.

Με σκοπό να πάρει από την αρχή τον έλεγχο των κινήσεων μπήκε στο παιχνίδι η Άρσεναλ, χάνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό με τον Μπεγερίν που σούταρε δυνατά, αλλά ο Τζόνστοουν απέκρουσε εντυπωσιακά με δεξί πόδι. Νέα επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων στο 11′ με τον Σακά να δοκιμάζει την τύχη του, όμως η προσπάθεια του δεν ήταν και η καλύτερη για να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι παίκτες του Αρτέτα δεν άφησαν σε ησυχία τη Γουέστ Μπρομ με τον Ομπαμεγιάνγκ να δυσκολεύεται να σκοράρει εξ’ επαφής με κοντινή προβολή πέντε λεπτά αργότερα, ύστερα από ωραία σέντρα του Σάκα. Εν τέλει, η πίεση των “κανονιέρηδων” έφερε καρπούς με τον Τιέρνι να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ τόσο σε ενέργεια όσο και σε εκτέλεση, ανοίγοντας το σκορ.

Κι ενώ καλά καλά δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, η Άρσεναλ… πυροβόλησε ξανά στο 28′ με έναν “τρελό” συνδυασμό από τον άξονα, σημειώνοντας και δεύτερο τέρμα με σκόρερ τον Σάκα για το 2-0. Με αυτό το σκορ, οι δύο “μονομάχοι” οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, μετά από ένα ημίχρονο πλήρης κυριαρχίας και θεαματικού ποδοσφαίρου των Λονδρέζων.

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τις “τσίχλες” να προσπαθούν να είναι πιο επιθετικές για να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο μπορέσουν. Μάλιστα, αντί η συνέχεια να είναι ευνοϊκότερη για τους γηπεδούχους, τα πράγματα έγιναν χειρότερα με την Άρσεναλ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη επικράτησή της με… γαλλικό άρωμα.

Αρχικά, σε μια φάση διαρκείας στο 61′ η μπάλα στρώθηκε στον Λακαζέτ που δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη για να κάνει το 3-0 και λίγες στιγμές πιο μετά, οι “κανονιέρηδες” και πάλι με τον 29χρονο φορ έκαναν τέσσερα τα τέρματά τους.

Παρότι μέχρι τη λήξη, οι Λονδρέζοι δημιούργησαν καταστάσεις και για μεγαλύτερο σκορ, το τελευταίο σφύριγμα “κλείδωσε” την τρίτη τους διαδοχική επιτυχία στο πρωτάθλημα, ανακτώντας κάπως το χαμένο έδαφος των προηγούμενων μηνών.

Σκόρερ: Τιέρνι (23′), Σάκα (28′), Λακαζέτ (61′, 64′)

Κίτρινες: Μπεγερίν (41′), Γκάλαχερ (70′), Θεμπάγιος (87′)

Κόκκινες: –

Γουέστ Μπρομ (Σαμ Αλαρντάις, 4-1-4-1): Τζόνστοουν, Φέρλονγκ, Ατζάγι, Ο’ Σι, Ιβάνοβιτς (Μπάρτλεϊ 66′), Σόγερς, Περέιρα, Φίλιπς (Χάρπερ 81′), Γκάλαχερ, Ντιαγκανά (Όστιν 46′) και Ρόμπινσον.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα, 4-2-3-1): Λένο, Τιέρνι, Μαρί, Χόλντινγκ, Μπεγερίν (Μέιτλαντ-Νάιλς 54′), Τζάκα, Θεμπάγιος, Ομπαμεγιάνγκ, Σάκα (Γουίλιαν 71′), Ρόου (Γουίλοκ 77′) και Λακαζέτ.

Μπράιτον – Γουλβς 3-3

Παρά το γεγονός ότι οι “λύκοι” φαινόταν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του ” Φάλμερ Στάντιουμ” βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μετά από γκολ που πέτυχε στο 13′ ο Κόνελι. Προηγήθηκε η ωραία ενέργεια του αεικίνητου, Τροσάρ, ο οποίος ταλαιπώρησε τον Αΐτ-Νούρι με τον Βέλγο μεσοεπιθετικό να σεντράρει άψογα για τον Ιρλανδό φορ που με κοντινή προβολή άνοιξε το χορό των τερμάτων.

Άμεση ήταν απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Σαΐς έξι λεπτά αργότερα να κερδίζει τους πάντες στον αέρα και να ισοφαρίζει με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα που παρέλαβε από τον Σεμέδο. Στο 34′ η τύχη δεν ήταν με τη μεριά της Μπράιτον και συγκεκριμένα του Μπερν, αφού άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά από επέμβαση που ο Σάντσεθ σε σουτ του Τραορέ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ολική ανατροπή. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, το ψυχωμένο σύνολο του Σάντο κατόρθωσε να πατήσει ακόμη πιο γερά στα πόδια του και στη διεκδίκηση της νίκης, αυξάνοντας το προβάδισμά του χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέβες.

Με άψογη εκκίνηση ξεκίνησαν οι “γλάροι” το δεύτερο μέρος, αφού στο 46′ κέρδισαν πέναλτι σε παράβαση του Μουτίνιο. Από τα έντεκα βήματα, ο Μοπέ δεν αστόχησε και μείωσε τη διαφορά για την Μπράιτον, δίνοντας ένα νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Οι παίκτες του Πότερ ανέκτησαν κάπως τη χαμένη ψυχολογία τους, έγιναν πιο επιθετικοί, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και ισοφάρισαν τελικά με κεφαλιά του Ντανκ στο 70′ σε 3-3 (!). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν στη γενική εικόνα ένα εξαιρετικό θέαμα και να μοιράζονται ευχαριστημένοι από έναν βαθμό.

Σκόρερ: Κόνελι (13′), Σαΐς (19′), Μπερν (Αυτογκόλ 34′), Νέβες (44′), Μοπέ (46′), Ντανκ (70′)

Κίτρινες: Μπισουμά (23′), Μπερν (58′). Σεμέδο (90’+1′)

Κόκκινες: –

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ, 3-4-3): Σάντσεθ, Μπερν (Λαλάνα 69′), Ντανκ, Ουέμπστερ, Φέλτμαν, Ουάιτ, Μπισουμά (Πρόπερ 46′), Μαρκ, Τροσάρ, Μοπέ και Κόνολι (Ζετσίρι 46′).

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο, 4-2-3-1): Πατρίσιο, Αΐτ-Νούρι, Σαΐς, Κόντι, Σεμέδο, Μουτίνιο, Νέβες, Νέτο, Τραορέ, Βιτίνια (Κίλμαν 64′) και Σοάρες (Οτασάουι 87′).

Κρίσταλ Πάλας – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισαν την αναμέτρηση στο “Σέλχαρστ Παρκ” οι Λονδρέζοι, αφού κατόρθωσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό και στην πρώτη τους τελική προσπάθεια. Ο Τάουνσεντ βρήκε με βαθιά μπαλιά στην άκρη της αντίπαλης περιοχής τον Ζαχά, ο οποίος συνεργάστηκε ωραία με τον Μπεντεκέ και ο τελικός αποδέκτης ήταν ο Σλουπ που έγραψε το 1-0.

Στη συνέχεια, οι “αετοί” είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους την υπεροχή, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους και κατάφεραν μάλιστα να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα με απόλυτο πρωταγωνιστή τον νεοεισελθών,Έζε, που μπήκε στη θέση του Σλουπ που τραυματίστηκε στο 40′. Έτσι, λοιπόν, στις καθυστερήσεις, ο 22χρονος άσος της Κρίσταλ Πάλας ξεκίνησε μια ενέργεια ολομόναχος πίσω από το κέντρο του γηπέδου, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, “πλήγωσε” τα δίχτυα του Ραμσντάλ για το 2-0 και εννοείται πως οι παίκτες του Χότζον πήγαν πιο άνετοι στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με εκείνο που προηγήθηκε, καθώς δεν καταγράφτηκε καμιά αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο πλευρές. Οι γηπεδούχοι έκαναν ξεκάθαρα διαχείριση δυνάμεων και από την άλλη μεριά, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ αντίκρυσε μοιραία ακόμα μια ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, όντας η μόνη ομάδα που δεν έχει κερδίσει από την αρχή της σεζόν! Οι “λεπίδες” του Γουάιλντερ βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις δύο βαθμούς και με 15 αρνητικά αποτελέσματα σε 17 ματς είναι το ακράδαντο φαβορί για τον υποβιβασμό.

Σκόρερ: Σλουπ (4′), Έζε (45’+6′)

Κίτρινες: Μπογκλ (45’+1′), Νόργουντ (63′), Έζε (67′), Φλεκ (89′)

Κόκκινες: –

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χότζον, 4-4-2): Γκουάιτα, Ουόρντ, Τόμκινς, Κουγιατέ, Μίτσελ, Τάουνσεντ, Μιλιβόγεβιτς (Ρίντεβαλντ 90’+5′), Μακάρθουρ, Σλουπ (Έζε 40′), Ζαχά και Μπεντεκέ (Αγιού 48′).

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Γουάιλντερ, 3-5-2): Ραμσντάλ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Στίβενς, Όζμπορν (Χάκφορντ 80′), Φλεκ, Αμπάντου, Νόργουντ, Μπογκλ, ΜακΓκόλντρικ και Μουσέ (Μπρούστερ 61′).