Σαρωτική Άιντραχτ

Εύκολα επικράτησε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 3-0 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι «αετοί» ξεκίνησαν τον δεύτερο ημίχρονο με το δεξί, αφού ο Πασιένσια μόλις στο 48’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του για το 1-0. Μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, ενώ η Άιντραχτ είχε επιβάλει τον ρυθμό της, ενώ είχε και την κατοχή της μπάλας.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας ο Χάκερ διπλασίασε τα τέρματα για το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε το τρίτο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Φρανκφούρτης έφτασε τους 43 βαθμούς και βρίσκεται στη πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σκόρερ: 48’ Πασιένσια, Χάλερ 90’+1’, 90’+3’

Φορτούνα Ντίσελντορφ: Ρενσινγκ, Ζιμερσμαν, Αϊχάν, Καμίνσκι, Γκιέσελμαν, Σομπότκα(77’ Μοράλες) Ραμαν, Μπαρκοκ(79’ Καραμαν), Φινκ, Κοβνάτσκι( 19’ Χενινγκς), Λουκεμπακιό

Άιντραχτ: Τραπ, Τουρέ, Χεσεμπε, Χθμπερέγκερ, Φερνάντες, Ρόντε, Γκουζμάν(80’ Γκατσίνοβιτς), Κόστιτς, Ντάνι ντα Κόστα, Πασιένσια, Γιοβιτς (72’ Χαλερ)