Σαρωτική Αταλάντα, “βύθισε” την Μίλαν η Ρόμα

Αταλάντα, Ρόμα και Μπολόνια επικράτησαν στην 9η αγωνιστική της Serie A, ενώ βαθμούς έχασε η Νάπολι από την Σπαλ.

Η Αταλάντα ξέσπασε στην Ουντινέζε και επικράτησε με το επιβλητικό 7-1 στην εδρα της, το σκορ άνοιξε ο Ίλιτσιτς στο 21’ ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 43’. Ο Μουριέλ Φρούτο σημείωσε χατ τρικ με δύο πέναλτι, Πάσαλιτς και Τραορέ έβαλαν τα ονόματα τους στον πίνακα των σκόρερ. Η Ουντινέζε πέτυχε ένα και μοναδικό γκολ στο 11’ με τον Οκάκα.

Μπολόνια και Ρομά επικράτησαν με ίδιο σκορ 2-1 των Σαμπντόρια και Μίλαν αντίστοιχα, ενώ ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν η Νάπολι με την Σπαλ και η Τορίνο με την Κάλιαρι.

Ο Τζέκο έδωσε το προβάδισμα στους Ρωμαίους φτάνοντας τα τρία γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, για να έρθει η ισοφάριση από τον Πιόλι στο 55’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζανιόλο χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του και βύθισε την Μίλαν στην 13η θέση.