Σαρωτική Τσέλσι, πανηγύρισε το Europa League

Η Τσέλσι συνέτριψε την Άρσεναλ, επικρατώντας με 4-1 και πανηγύρισε το τρόπαιο του Europa League, στον τελικό της διοργάνωσης στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.

Οι “μπλε” στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο και με τους Ζιρού, Αζάρ και Πέδρο, οι οποίοι πέτυχαν τέσσερα τέρματα, κατέκτησαν το τρόπαιο. Το μοναδικό γκολ για τους «κανονιέρηδες» πέτυχε ο Ιγουόμπι. Ο Ολιβιέ Ζιρού έφτασε τα 11 γκολ σε 14 ματς στο φετινό Europa League, ενώ δεν το πανηγύρισε από σεβασμό στην πρώην ομάδα του. Ο Αζάρ πέτυχε τα δύο πρώτα του τέρματα για φέτος στην διοργάνωση!

Ο Μαουρίτσιο Σάρι πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο, ενώ η Τσέλσι το πέμπτο ευρωπαϊκό της τρόπαιο, τρίτο την τελευταία 7ετία, καθώς το 2012 είχε πάρει και το Champions League μέσα στο Μόναχο εις βάρος της Μπάγερν.

Η Άρσεναλ δεν στάθηκε τόσο τυχερή, καθώς αυτός ήταν ο 4ος χαμένος τελικός στην διοργάνωση και ο πρώτος χαμένος τελικός για τον Έμερι.

Πρόσωπο το σημερινό αγώνα μπορεί να χαρακτηριστεί ο κίπερ της Άρσεναλ Πετρ Τσεχ. Όχι μόνο γιατί αντιμετώπισε την ομάδα με την οποία έζησε μεγάλες στιγμές, αλλά επειδή γίνεται ο πρώτος στην ιστορία που αντιμετωπίζει σε ευρωπαϊκό τελικό την ομάδα, της οποίας έχει φορέσει τη φανέλα σε τελικό. Επίσης κρεμάει και τα γάντια του, καθώς σταματάει το ποδόσφαιρο.

Στον τελικό και ο Έλληνας Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος είχε την ευκαιρία να πετύχει, αυτό που δεν μπόρεσαν οι Έλληνες παίκτες, του Παναθηναϊκού το 1971, ο Άκης Ζήκος με την Μονακό στο Champions League το 2004, ο Αλέξανδρος Τζιόλης με την Βέρντερ Βρέμης το 2009 στο Κύπελλο UEFA και Κώστας Μήτρογλου με την Μαρσέιγ στο Europa League πέρυσι, δηλαδή να κατακτήσει ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Στο 9’ η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν για την Άρσεναλ, ο Μέιτλαντ-Νάιλς γύρισε από τα δεξιά, ο Κέπα έδιωξε με μπουνιές και η μπάλα έφτασε στον Ομπαμεγιάνγκ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας της Τσέλσι.

Χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο εικοσαλεπτο η Άρσεναλ προσπαθούσε να πιέσει τους μπλέ κυρίως από τα πλάγια, ενώ η Τσέλσι προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της.

Στο 25’ η Τσέλσι είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Καντέ να κάνει τη σέντρα στον Ζιρού όμως ο Γάλλος δεν κατάφερε να κάνει όπως θα ήθελε το κοντρόλ υπό την πίεση του Παπασταθόπουλου και η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Δύο λεπτά αργότερα οι κανονιέρηδες απείλησαν ξανά την εστία του Κέπα με το δυνατό σουτ του Τζάκα, η μπάλα βρήκε ελάχιστα το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κέπα.

Ο Έμερσον στο 34’ βγήκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ με το αριστερό, όμως ο Τσεχ έδιωξε με γροθιές απομακρύνοντας τον κίνδυνο.
Η Τσέλσι κατάφερε να βρει τα πατήματα της και στο 39’ ο Ζιρου έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Αζάρ «έκρυψε» την μπάλα με τον Γάλλο να βγαίνει απέναντι στον Τσεχ, με το σουτ του να υποχρεώνει τον Τσέχο στην καλύτερη επέμβαση μέχρι στιγμής στον τελικό.

Μετά από ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο ο ρυθμούς έπεσε, λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι με τον Ολιβιέ Ζιρού να δίνει το προβάδισμα στους μπλέ μόλις στο 49’. Η σέντρα του Έμερσον κατέληξε στον Γάλλο, ο οποίος με εξαιρετική κεφάλια μεγάλης δυσκολίας νίκησε τον Κοσιελνί που πήγε να τον σταματήσει και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Τσεχ για το 1-0.

Αποφασισμένη για την νίκη μπήκε στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι και στο 60’ ο Πέδρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το δεύτερο γκολ των μπλε. Ο Κόβατσιτς κράτησε τη μπάλα, πέρασε στον Αζάρ στα αριστερά, ο Βέλγος έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Πέδρο και ο Ισπανός με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσεχ για το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα η Λονδρέζοι κλείδωσαν την νίκη μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εντέν Αζάρ που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσεχ που έπεσε στην αριστερή για το 3-0.

Οι «κανονιέρηδες» μείωσαν στο 69’ με τον Ιγουόμπι μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή, ο Ιγουόμπι με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Κέπα και μείωσε σε 3-1.

Ο Αζάρ δεν άφησε την Άρσεναλ να έχει ελπίδες και τρία λεπτά μετά το γκολ ο Βέλγος με πλασέ μετά την ασίστ του Ζιρού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ για το 4-1, πετυχαίνοντας ίσως το τελευταίο του γκολ με την φανέλα της Τσέλσι.

Στα τελευταία λεπτά η Άρσεναλ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Κέπα με δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες των Λακαζέτ και Γουίλοκ να μη βρίσκουν δίχτυα από εξαιρετικές θέσεις.

Σκόρερ: 49’ Ζιρού, 60’ Πέδρο, 65’ (πεν), 72’ Αζάρ / 69′ Ιγουόμπι

Κίτρινες: Πέδρο, Κρίστενσεν

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον Παλμιέρι, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς(75’ Μπάρκλεϊ), Πέδρο(70’ Ουίλιαν) , Ζιρού, Αζάρ(89’ Τζαπακόστα)

Άρσεναλ: Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ(66’ Γκεντουζί), Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα, Τζάκα, Κολάσινατς, Εζίλ(78’ Γουίλοκ), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ.