Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός κόντρα στο Λαύριο

Σαν σε… προπόνηση, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διέλυσε στο κλειστό του ΟΑΚΑ το Λαύριο Aegean Cargo με 108-63 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Εξαιρετικό μπάσκετ και θέαμα από τους «πράσινους», με τους Νίκο Παππά και Ντίνο Μήτογλου να είναι οι πρώτοι σκόρερ του τριφυλλιού έχοντας σημειώσει από 15 πόντους και τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Λούκας Λεκαβίτσιους να τους ακολοθούν έχοντας από 12 πόντους.  Εξαιρετικά εύστοχοι από τη περιφέρεια οι πρωταθλητές με 11/23 τρίποντα.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που έδειξε αρκετή ενέργεια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έφτασε γρήγορα σ’ένα σερί 9-0. Το Λαύριο μπήκε στο παιχνίδι και μείωσε τη διαφορά (14-7) καθώς οι «πράσινοι» επέτρεψαν μερικά εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ όμως βελτίωσαν την άμυνά τους και έφτασαν στο +19 για το 29-10 το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου, με τον δραστήριο Ιωάννη Παπαπέτρου να μετρά 8 πόντους με τον Λούκας Λεκαβίτσιους να τον ακολουθεί με 7.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυριάρχος του παρκέ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας γρήγορα σ’ένα επιμέρους σκορ 12-5, με πρωταγωνιστή τον Ίαν Βουγιούκα με τον Έλλησνα σέντερ να φτάνει τους 5 πόντους. Οι «πράσινοι» ήταν σαρωτικοί στο παιχνίδι τους σε άμυνα και επίθεση μην αφήνοντας περιθώριο στο Λαύριο για να αντιδράσει. Ο «ζεστός» Νίκος Παππάς σημείωσε 7 πόντους στο δεκάλεπτο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +30 (48-18). Το «πράσινο» μομέντουμ συνεχίστηκε, με το «τριφύλλι» να τελειώνει το ημίχρονο με το σκορ να φτάνει στο 62-23 μετά από ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι πρωταθλητές σημείωσαν ένα επιμέρους σκορ 33-13 και με 6/8 τρίποντα!

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να έχουν ουσιαστικά «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο μέρος. Ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Γιώργο Καλαϊτζάκη, με τον νεαρό γκαρντ να παίρνει το χειροκρότημα από τους θεατές στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Το Λαύριο δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά παρά τη προσπάθειά του και ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να διατηρεί το ισχυρό προβάδισμά του (69-29). Ο Ντίνος Μήτογλου ξεχώρισε με την απόδοσή του φτάνοντας τους 15 πόντους στο ματς, όντας ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων». Το δεκάλεπτο έληξε με 82-41 με το «τριφύλλι» να κάνειένα επιμέρους σκορ 20-18 με το Λαύριο να σημειώνει το καλύτερό του δεκάλεπτο επιθετικά.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει τέσσερα διαδοχικά τρίποντα και να φτάνει εύκολα στο 94-48. Με συνοπτικές διαδικασίες, το «τριφύλλι» έφτασε γρήγορα στη 100άρα, (100-54) στα μισά του δεκαλέπτου. Στο ρελαντί οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με 108-63.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-40, 108-63.