Σάββας Παντελίδης: “Πιστεύουμε στην πρόκριση!”

Οι Σάββας Παντελίδης και Γιώργος Αθανασιάδης παρέστησαν στην συνέντευξη τύπου για τον δεύτερο επαναληπτικό αγώνα του Europa League κόντρα στην σκωτσέζικη Hibernian(02/08, 21:00 NovaSports 2).

Αμφότεροι και οι δύο τόνισαν πως η ομάδα θα καταβάλλει το μέγιστο των δυνατοτήτων της για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ(3-2) και να είναι αυτή που θα πανηγυρίζει την πρόκριση μετά το πέρας του αγώνα.

Αναλυτικά η συνέντευξη:

Αν μετά το πρώτο παιχνίδι και την εμφάνιση της ομάδας του πιστεύει περισσότερο στην πρόκριση από ότι πίστευε πριν τον αγώνα, όταν είχε γίνει η κλήρωση:

“Είμαι εδώ, για να μπορέσω να τιθασεύσω  τα συναισθήματα των παιδιών γιατί στο πρώτο παιχνίδι είδαμε δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα. Θα θέλαμε να κρατήσουμε το πρώτο ημίχρονο και να έχουμε σ’ όλη τη διάρκεια του αυριανού αγώνα την ίδια απόδοση. Ομως, είναι παιχνίδι, παίζει και ο αντίπαλος, κάτι το οποίο καταλάβαμε πάρα πολύ καλά στο ματς της προηγούμενης εβδομάδας. Για να μπορέσουμε να περάσουμε θα πρέπει να είμαστε πολύ καλοί, πολύ δυνατοί και να διαχειριστούμε και τα συναισθήματά μας, κάτι το οποίο δεν κάναμε στο πρώτο παιχνίδι. Πρέπει ακόμα να διαχειριστούμε και τις δυνάμεις μας. Ξέρουμε τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε και πραγματικά έχει τεράστιο βαθμό δυσκολίας η αυριανή αναμέτρηση. Πιστεύουμε ότι μπορούμε να περάσουμε. Γι’ αυτό είμαστε εδώ”.

Αν τον εξέπληξε η απόδοση της Χιμπέρνιαν στο δεύτερο ημίχρονο έναντι του πρώτου:

“Αυτό που με εξέπληξε ήταν πως μια ομάδα που βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα στο ημίχρονο μπορούσε και είχε αυτή την απόδοση. Αυτό δείχνει ότι είναι μια ομάδα με ψυχολογία, μια ομάδα που δεν παρατάει το παιχνίδι, μια ομάδα που είναι ικανή να αντοποδώσει ότι και αν συμβεί στο παιχνίδι. Όμως την απόδοσή της Χιμπέρνιαν στο δεύτερο μέρος την περίμενα από την αρχή. Περίμενα την ομάδα που είδα στο δεύτερο ημίχρονο”.

Αν εντόπισε κάποιον ιδιαίτερα επικίνδυνο ποδοσφαιριστή, ή κάποιον που να έκανε την έκπληξη στο πρώτο παιχνίδι που να μην υπολόγιζε:

“Είχα την εικόνα των ποδοσφαιριστών της Χιμπέρνιαν εδώ και αρκετό καιρό. Δεν είχα κάποια έκπληξη”.