Η Σάλκε έβαλε τέλος στα όνειρα της Γκλάντμπαχ για κορυφή

Η Σάλκε επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 2-0 στο Veltins Arena για την 18η αγωνιστική της Bundesliga.

Στην επανέναρξη του Γερμανικού πρωταθλήματος μετά τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές, η ομάδα του Βάγκνερ λύγισε τα “πουλάρια”. Οι “βασιλικοί μπλε” αφού είχαν κρατήσει ανέπαφη την εστία τους στο πρώτο ημίχρονο παρά την όση πίεση δέχθηκαν από τους φιλοξενούμενους, χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο μετά την ανάπαυλα για να τους “καθαρίσουν”.

Στο 48′ ο Σερντάρ με άψογο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0, ενώ στο 58′ ο Γκρέγοριτς εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας, πλάσαρε, τελείωσε υποδειγματικά την αντεπίθεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη η Σάλκε σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, ενώ η Γκλάντμπαχ βρίσκεται στην 2η θέση με 35 βαθμούς.

Κίτρινες: Κένι, Καμπάκ, Σχόπφ – Λάινερ, Τιράμ, Τζάντσκε

Σάλκε: Σούμπερτ, Κένι, Κάμπακ, Νάστασιτς, Οτσίπκα, Καλιτζιούρι, Μασκαρέλ, Σερντάρ (74′ Μπουτζελάμπ), Σχόπφ, Γκρέγκοριτς (90′ Μπουργκστάλερ), Ραμάν (69′ Κουτούτσου)

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Τζάντσκε (85′ Στρόμπλ), Βεντ, Χόφμαν, Χέρμαν (59′ Νιουχάους), Ζακάρια, Τιράμ, Εμπολό (72′ Στιντλ), Πλέα