Scottish Premiership: Διατηρήθηκε στο +9 η Σέλτικ

Πέρασε από την έδρα της Ρος Κάουντι η Σέλτικ, νίκη για την Ρέιντζερς.

Για την 30η αγωνιστική του Σκωτσέζικου πρωταθλήματος, η Σέλτικ πήρε την νίκη από την Ρος Κάουντι. Την νίκη πήρε και η Ρέιντζερς κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ.

Η Σέλτικ δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε την Ρος Κάουντι και διατηρήθηκε στο +9 από τη δεύτερη Ρέιντζερς.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου άνοιξε το σκορ 1-0 με τον εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζότα στο 45’+5’. Οι «κέλτες» έκαναν το 2-0 με τον Μπερναμπέι.

Η Ρείντζερς στο «Άιμπροξ» πήραν την νίκη με τα δύο γκολ του Μαλίκ Τίλμαν στο 38΄και το 55΄ 2-0, κόντρα στην Νταντί Γιουνάιντεντ η οποία παραμένει ουραγός.

ΗΑμπερντίν έφυγε με το διπλό 1-0 από την έδρα της Σεντ Τζόνσον. Ένα αυτογκόλ του Ρέμι Μάθιους στο 30΄ήταν αρκετό.

Η Χιμπέρνιαν ηττήθηκε 3-1 εντός έδρας από τη Μάδεργουελ . Ο Ρίτσαρντ Γκος άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Κέβιν Φαν Κιν να διευρύνει το σκορ  των φιλοξενούμενων στο 54’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Νίσμπετ στο 63’, ο Φαν Κιν διαμόρφωσε το τελικό σκορ  στο 82’.

Η Σέντ Μίρεν χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να καθαρίσει το ντέρμπι της εξάδας απέναντι στη Λίβινγκστον με σκορ 3-0. Δράστες της αναμέτρησης οι 5′, 42΄Ο΄Χάρα, 18′ Γουότ.