Scottish Premiership: Παραμένει στο +9 η Σέλτικ

Νίκες για τις Σέλτικ και Ρέιντζερς.

Για την 29η αγωνιστική του Σκωτσέζικου πρωταθλήματος, η Σέλτικ τα χρειάστηκε στο ματς με την Χιμπέρνιαν καθώς δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίποντο.

Η Σέλτικ είχε δοκάρι στο 19’ σε κεφαλιά του Καρλ Στάρφελτ, και παρότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με παίκτη λιγότερο στο 24’ -μετά την αποβολή του Ελί Γιουάν – σκόραραν στο 39’ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Τζος Κάμπελ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Ζότα στο 52’ και γύρισε το ματς με τα γκολ των Χιουν-Γκιου στο 81’ και Χακσαμπάνοβιτς στο 95’.

Η Ρέιντζερς πέρασε νικηφόρα  από την έδρα της Μάδεργουελ με 2-4, αν και έμειναν πίσω στο σκορ η ομάδα του Μάικλ Μπιλ βρήκε το κουράγιο και νίκησε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 3′, με τον Φαν Βέεν, η Σέλτικ ισοφάρισε με τον Ταβερνιέρ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς με τον Σακαλά στο 46′. Η Μάδεργουελ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 60′, με τον Μουγκάμπι να κάνει από κοντά το 2-2. Οι Προτεστάντες έκαναν το 2-3 με τον Κάντγουελ. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το όμορφο πλασέ του Τίλμαν στο 69′. Στο 76′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σλάτερι. Το  4-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.