Σε δύσκολη θέση ο Παναιτωλικός

Δεν μπόρεσε με τον Βόλο ο Παναιτωλικός πάρα τις επιθετικές προσπάθειες στο δεύτερο μέρος .

Για την 3η αγωνιστική των πλέι-άουτ της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 3-1 από τον Βόλο και πλέον οι Αγρινιώτες είναι σε δύσκολη θέση ενώ οι Βολιώτες παραμένουν στην πρώτη θέση.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την άμυνα του Παναιτωλικού μόλις στο 3’ με το βολέ του Ριένστρα καθως τα «καναρίνια» δεν κατάφεραν να απομακρύνουν έγκαιρα. Στην συνέχεια του αγώνα ο Βόλος έδειχνε αρκετά χαλαρός στις κινήσεις του σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό δεν έλεγε να ξυπνήσει, διότι  στο 13′ ο Μπουένο  διπλασίασε  τα τέρματα της ομάδας του από τα 11 βήματα. Στο 37’ ο Παναιτωλικός μείωσε σε 2-1 με το γκολ από πέναλτι του Βέργου έπειτα από το χέρι του Περέα. Μετά το γκολ οι «Αγρινιώτες»  προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά η άμυνα είχε πρόβλημα καθως στο 42’ δέχτηκε και τρίτο τέρμα με δράστη τον  Μήτογλου .

Στην επανάληψη η ομάδα του Δέλλα μπήκε δυναμικά σκοράροντας με τον Ντίας αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Τσότσαλιτς. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν νωχελικοί και ακίνδυνοι αλλά ο Κνετ κράτησε στις ευκαιρίες του Βολου στο  66′ 67′ αλλά και στο 68′, απέναντι στον Μπαρτόλο.

Ωστόσο από το 71 και μετά ο «τίτορμος» δημιουργούσε καταστάσεις χωρίς να βάλει γκολ, με αποτέλεσμα το 3-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο, Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Νίνης, Μπαρτόλο (74′ Κιάκος), Κρητικός (84′ Σάντσεζ), Μπουένο (57′ Σάντος), Περέα

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα (53′ Ντάλσιο), Κασαραλίδης (53′ Μανθάτης), Τσότσαλιτς, Περέιρα (74′ Φρεντ), Εντινγκά, Ταχάρ, Ντίας, Αριγίμπι (74′ Γιάκολις), Μεντόσα (53′ Καρέλης), Βέργος