“Σεφτέ” ο Αζάρ και νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Για την 8η αγωνιστική της La liga, η Ρεάλ νίκησε άνετα στο Μπερναμπέου τη Γρανάδα, ενώ η Λεβάντε έφυγε με το διπλό από τη Λεγκάνες.

Ρεάλ Μαδρίτης- Γρανάδα 4-2

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-2 της Γρανάδα στο Μπερναμπέου και παρέμεινε στην πρώτη θέση, έχοντας 18 βαθμούς. Άνοιξε λογαριασμό ο Αζάρ που πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τους μερένγκες.

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Μπενζεμά στο 2′ και του Αζάρ στο 44, έδωσαν το προβάδισμα με δύο γκολ στην ομάδα του Ζιντάν. Στο β’ μέρος ο Μόντρις έκανε το 3-0 στο 61′ και ενώ όλα έδειχναν οτι η Ρεάλ θα πάρει μία άνετη νίκη, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ με το πέναλτι του Ματσίς στο 69ο λεπτό του Ντουάρτε στο 77′ (3-2).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγχώθηκε η Βασίλισσα, αλλά ο Χάμες Ροντρίγκες πέτυχε το 4-2 στο 90ο λεπτό και κλείδωσε τη νίκη.

Λεγκανές- Λεβάντε 1-2

Η Λεβάντε απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Λεγκανές, νικώντας με 1-2. Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην 9η θεση με 11 β., αφήνοντας την Λεγκανές τελευταία με 2β. Βασικός ο Σιόβας με την Λεγκάνες που έγινε αλλαγή στο 82′.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 45’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρότζερ. Στο δεύτερο μέρος και στο 49′ η Λεβάντε διπλασίασε τα τέρματά της με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καμπάνα (0-2).

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν με τον Μπρεϊθγουέιτ στο 75ο λεπτό (1-2) και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με το πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος παίκτης, αλλά ο Φερνάντεθ το απέκρουσε.